Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Rozpoczęcie obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę


2018 rok dla Polski to wyjątkowy okres. Obchodzimy w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. To wyjatkowe wydarzenie, a jego kulminacyjnym momentem miał być ostatni tydzień i sama niedziela 11 listopada. Wtedy to w całym kraju, we wszystkich miastach i miasteczkach przygotowywane były uroczystości uświetniające tę zacną rocznicę. Również i nasza parafia przygotowywała się do tego święta, a jego początek odbył się w wyjątkowych okolicznościach w parafialnym kościele św. Wawrzyńca w Ługach.

100lecie niepodległości 01

W tym najstarszym kościele naszej parafii, którego historia sięga XIV wieku, odprawiona została uroczysta Msza Święta z udziałem wyjątkowych gości członka portugalskiej rodziny królewskiej Dom Filipe Folque de Braganca oraz księcia Enrique de Villamor, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Nasze Zatonie.

Na uroczystość przybyło bardzo dużo osób wypełniając praktycznie całą świątynię. Wśród nich byli m.in. Dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto Mariusz Zalewski, radny miasta Marek Budniak, przedstawiciele oświaty i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, zarząd i członkowie Stowarzyszenia Nasze Zatonie z prezesem Jarosławem Skorulskim oraz mieszkańcy miejscowości całej naszej parafii.

Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie najstarszej polskiej pieśni - Bogurodzicy. Pięknie zabrzmiała ta pieśń w ługowskich murach świątyni, tym bardziej miało to charakter symboliczny, iż powstawała ona w podobnym okresie jak ten kościół, śpiewano ją na polach Grunwaldu, kiedy w tym samym okresie konsekrowano świątynię w Ługach. Był to wyjątkowy początek nie tylko tej uroczystości, ale i całego świątecznego tygodnia obchodów rocznicy niepodległości w naszej parafii.

Msza Święta koncelebrowana była przez trzech księży. Przewodniczył jej ks. prałat Jan Pawlak z Parafii Podwyższenia Krzyża na Winnicy w Zielonej Górze. Proboszcz naszej parafii ks. Ireneusz Mastej serdecznie witając wszystkich gości i przybyłych mieszkańców na tę uroczystość podkreślał wielkie dziedzictwo historyczne kościoła w Ługach oraz jego znaczenie w historii parafii i chrześcijaństwa na tych ziemiach.

100lecie niepodległości 02

Słowo Boże w trakcie Eucharystii wygłosił ks. kanonik Roman Litwińczuk z Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze.

Nawiązał w nim do jednego z najpiękniejszych tekstów Nowego Testamentu - Hymnu Chrystologicznego, którego kluczem do zrozumienia jest wstęp, w którym św. Paweł zachęca, aby ożywiało nas to samo dążenie, jakie było w Jezusie Chrystusie.

Kto chce pójść za mną niech weźmie swój krzyż i mnie naśladuje. Dlaczego? Ów hymn mówi o uniżeniu Jezusa. On będąc Synem Bożym z miłości do nas stał się człowiekiem i doświadczył wszystkiego, co jest losem człowieka. Rzeczywiście przyjął postać sługi, został odrzucony przez swoich i uniżył się aż do śmierci, aż do śmierci krzyżowej. Druga zaś część hymnu mówi o wyniesieniu, wywyższeniu Jezusa przez Ojca w zmartwychwstaniu i wniobowstąpieniu. Bóg Ojciec drował mu imię ponad wszelkie imię przed którym zgina się każde kolano w niebie i na ziemi. Imię, które będzie głoszone przez pokolenia, że Jezus Chrystus jest Panem. - wyjaśniał ks. Roman Litwińczuk.

W kolejnych pokoleniach Jezus znajduje swoich wiernych naśladowców. Jednym z nich był św. Sebastian. Cieszy się on od wieków czcią w całym Kościele. Jest on patronem wielu grup społecznych i bractw. Jego męczeństwo stanowiło natchnienie dla wielu artystów. W roku 1570 król Portugalii Sebastian otrzymał z rąk papieża Grzegorza XIII relikwie strzały św. Sebastiana i składa je w kościele wybudowanym pod jego wezwaniem Powielu latach zostaje powołany zakon św. Sebastiana zwany w Portugalii "Strzałą". Pamiątką podtrzymującą ówczesne tradycje jest order św. Sebastiana przyznawany przez potomków króla Portugalii za pielęgnowanie wartości europejskich i prace na rzecz jedności Europy. Przypomina on o ważnych dla Europy chwilach i chrześcijańskich fundamentach naszego kontynentu - przybliżał historię tego odznaczenia ks. Roman.

Jest wyzwaniem, aby pójść śladami mistrza Jezusa Chrystusa. Wyzwaniem jest to, aby naśladować patrona św. Sebastiana. To zaproszenie na ucztę od naszego Pana i to czy z niego skorzystamy zależy tylko od nas samych. - mówił ks. kanonik Roman Litwińczuk.

Piękne Słowo Boże wygłoszone przez ks. Romana Litwińczuka powoli wprowadzało nas w kulminacyjnym moment uroczystości. Po zakończeniu Eucharystii bowiem członek portugalskiej rodziny królewskiej Dom Filipe Folque de Braganca oraz książę Enrique de Villamor odznaczyli prezesa Stowarzyszenia Nasze Zatonie p. Jarosława Skorulskiego właśnie tym odznaczeniem - królewski orderem św. Sebastiana.

100lecie niepodległości 03

Było to wielkie wydarzenie w życiu p. Jarosława Skorulskiego, który podkreślał wielki wkład zarówno obecnych tu kapłanów, jak i przybyłych gości na ukształtowanie jego charakteru i ukierunkowanie na wartości tradycji.

100lecie niepodległości 04 100lecie niepodległości 05

Dziękuję wszystkim. Dziękuję przede wszystkim Wam, kapłanom, za to że byliście i za to że jesteście przy mnie w każdym okresie mego życia. Dziękuję rodzinie, harcerzom, przyjaciołom. Dziękuję wszystkim za to, że w tych chwilach zaszczyciliście tą uroczystość swoją obecnością. Nie spodziewałem się, że będzie Was aż tylu. - mówił wzruszony p. Jarosław Skorulski.

100lecie niepodległości 07

Nie był to jednak koniec wyróżnień w tym dniu. Na wniosek p. Jarosława Skorulskiego świątynia w Ługach jako jedyna w Polsce i trzecia w Europie została uhonorowana królewskim orderem św. Sebastiana, który udekorował figurę św. Sebastiana stojącą przy ołtarzu w kościele w Ługach. To wielkie wyróżnienie dla naszego kościoła parafialnego i naszej parafii.

Uroczystą Mszę Świętą zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Polski stanowiąc jednocześnie zakończenie pierwszych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Po nim zaproszono wszystkich na specjalne spotkanie do świetlicy w Zatoniu, gdzie zaplanowano prezentację obrazów wielkich osobistości związanych z Zatoniem.

Był to wyjątkowy czas. Dziękujemy kapłanom za piękną uroczystość rozpoczynającą obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Panu Jarosławowi Skorulskiemu serdecznie gratulujemy tak wielkiego wyróżnienia. Wszystkim zaś dziękujemy za udział w tej wyjątkowej Eucharystii.