Obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zatoniu
Główne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zatoniu zaplanowane były z wielkim rozmachem, a całość rozpoczynała uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zatoniu.
Rozpoczeło ją wspólne i podniosłe odśpiewanie hymnu Polski. Wszyscy uczestnicy przyozdobieni w biało-czerwone kotyliony, niektórzy trzymający w rękach biało-czerwone flagi, wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego śpiewając cztery pełne zwrotki hymnu.
Msza Święta koncelebrowana była przez naszego Proboszcza ks. Ireneusza Masteja. Podczas kazania podzielił się z nami sytuacją z jaką spotkał się w zatońskim przedszkolu.
W czwartek, jak zawsze byłem na lekcji religii. Nie dano mi jednak jej poprowadzić. W przedszkolu odbyła się prezentacja dla przedszkolaków na której prezentowano naszym milusińskim historię naszej ojczyzny w sposób barwny i obrazowy. - wprowadzał nasz proboszcz.
Przed oczyma utkwił mi pewien obraz na którym pojawiły się fotografie czterech osób i pojawiły się cztery napisy. Rolnik. Artysta. Polityk. Żołnierz. I mam ten obraz przed sobą, że rolnik dogadał się z artystą, dogadali się z politykiem i z żołnierzem i wspólnie sprawili, że po 123 latach nasza ojczyzna zmartwychwstała. Wcześniej były spory i nie było nici porozumienia. - wyjaśniał ks. Ireneusz.
Te cztery osoby to Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski i Józef Piłsudski. I podobnie jest u nas. W naszym kościele spotykają się ze sobą rolnicy, artyści, ludzie posiadający władzę i przedstawiciele wojska. Tak, jak wtedy oni stanowili jedność doprowadzając do odbudowy Rzeczypospolitej, tak i tu, w naszym Zatoniu, jeśli stanowić będziemy jedność stworzeni będziemy do realizacji wielkich dzieł, wielkich rzeczy. Niby tylko prezentacja, niby tylko cztery fotografie, a tak wiele znaczą. - kończył ks. Ireneusz.
Pieśni patriotyczne, flagi i kotyliony, piękny śpiew oraz wspólna modlitwa za naszą ojczyznę powodowały niezwykle podniosły i uroczysty charakter tej eucharystii.
Po Mszy Świętej wszyscy wspólnie wzięli udział w marszu niepodległości, który z kościoła ulicą Kwiatową zmierzał do zatońskiej świetlicy. Tam przygotowane zostało przedstawienie teatralne.
Młodzież Zespołu Edukacyjnego nr 4 z Drzonkowa przygotowała na tę uroczystość przedstawienie pt. "Żywe obrazki z historii Polski". Na scenie zaprezentowano w oryginalny sposób słynne obrazy polskich malarzy. Młodzi artyści w ciekawie przybliżali nam ważne sceny historyczne.
Na zakończenie artyści dali świadectwo dojrzałości patriotycznej wskazując te wartości, które są dla nich ważne i podkreślając jednocześnie swoją dumę z bycia Polakami. Całe przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Przedstawienie zaprezentowane przez młodzież pięknie wpisało się w obchody rocznicy niepodległości Polski. Dziękujemy nauczycielom i młodym artystom za uświetnienie naszych obchodów tego dnia.
Kolejnym ważnym punktem obchodów był wieczór pieśni patriotycznej, w którym prym wiedli wszyscy uczestnicy spotkania, a którym przewodzili najbardziej muzycznie uzdolnieni Państwo Mariola i Wojciech Żabiccy.
Wspólne wykonania pieśni zarówno przez starszych i młodszych uczestników niosły się po całym Zatoniu. O siłę głosu zadbał nasz zatoński kuchmistrz Józef Załucki, który przygotował przepyszną grochówkę i bigos (dyspensa była udzielona :) ).
W trakcie tej uroczystości zaprezentowano również votum, jakie mieszkańcy Zatonia w darze wdzięczności Opatrzności Bożej za dar odzyskania niepodległości przez Polskę, zamierzali złożyć 11 listopada w zatońskiej świątyni. A była nim wierna kopia szabli Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Muzyka i śpiewy trwały bardzo długo i zakończyły się późno - przed północą. Miło było wspólnie pośpiewać i również w taki sposób przybliżać historię i tradycję mieszkańcom Zatonia.
Kolejnym ważnym punktem obchodów rocznicy niepodległości Polski była uroczysta Msza Święta 11 listopada.
W tym dniu każdą Mszę Świętą poprzedzało wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Wszyscy zdawali sobie sprawę z podniosłej chwili, zarówno tej o charakterze historyczno-narodowym, jak i tej o wymiarze naszym lokalnym.
Po zakończeniu eucharystii w imieniu mieszkańców Zatonia Krzysztof Sadecki wraz z małżonką uroczyście wniósł votum, które miało zostać złożone w kościele. Przy mównicy mówił o wielkiej wdzięczności mieszkańców Zatonia za niepodległą Polskę i ufundowaniu jako dowód tej wdzięczności kopii szabli Marszałka Józefa Piłsudskiego na pamiątkę tego wydarzenia.
Wspólnie z Proboszczem ks. Ireneuszem Mastejem powiesili szablę na szczególnym miejscu (obok zatońskiego zacheuszka), a nad nią widnieje napis:
Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy
Tak zakończyły się uroczystości obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zatoniu, naszej małej ojczyźnie. Dziękujemy wszystkim przygotowującym i biorącym udział w tych wyjątkowych dla nas Polaków chwilach.
Pierścienie świetlnych lat przed nami, ziemio ojczysta pod stopami.
Nie będę ptakiem wypłoszonym, ani jak puste gniazdo po nim.