Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Silna rodzina to podstawa silnej ojczyzny - odpust św. Marcina w Suchej


Ostatnim i zarazem kulminacyjnym elementem obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej parafii było zbiegające się datowo święto kościoła w Suchej - odpust ku czci św. Marcina, patrona i orędownika mieszkańców tej części Zielonej Góry. Od wielu lat uroczystości odpustowe przygotowywane są z pieczołowitą starannością, ale tego roku, w związku z rocznicą niepodległości, były starannie i szczegółowo dopracowane uwzględniając te niezwykłe dla Polski wydarzenia.

Odpust Sucha 01

Całość rozpoczęła uroczysta eucharystia pod przewodnictwem ks. Tomasza Duszczaka z Parafii Józefa Rzemieślnika i jednocześnie kapelana Szpitala w Nowej Soli. Wszystkich serdecznie powitał nasz Proboszcz ks. Ireneusz Mastej prosząc jednocześnie o odprawienie tej Mszy Świętej w intencji mieszkańców Suchej.

Odpust Sucha 03

Eucharystia miała bardzo podniosły i uroczysty charakter. Wzięli w niej udział strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Suchej. Ks. Ireneusz podkreślał okres przygotowania do tego święta. To dzięki ofiarodawcom i darczyńcom udało się zakończyć I etap remontu tej świątyni, remontu bardzo ważnego ze względu na zbliżające się 200-lecie jego wybudowania. I właśnie w intencji tych dobrych ludzi ks. Ireneusz modlił się i polecał Panu Bogu ich problemy i sprawy doczesne.

Odpust Sucha 04  Odpust Sucha 05

Piękne Słowo Boże wygłosił do nas ks. Tomasz podczas tej uroczystości. Nawiązał w nim do postaci św. Marcina z Tour przybliżając nam jego historię, losy i męczeńską śmierć.

Wybrany został w tym miejscu prawie 200 lat temu za patrona tej miejscowości, tego kościoła, by wymagać i podpowiadać jak społeczność Suchej ma iść drogą świętości, jak ma iść w swoim życiu, by to życie zwyciężać, jak ma iść i realizować zadania dane nam w momencie stworzenia, jak iść i nie pogubić się wśród licznych przyjemności podsuwanych nam przez szatana, które wydają się łatwiejsze do realizacji, niż postępowanie drogą Bożą - wprowadzał nas do rozważań ks. Tomasz.

W tym listopadowym okresie wspominamy wielu świętych, także i tych z naszych rodzin. Jedno wtedy chcemy zobaczyć, że tym co poprowadziło ich do świętości to nie tyle heroiczne życie, ale ich zaufanie Panu Bogu. Oni wszyscy dziś stają przed nami, by dać świadectwo, że zwyciężyli. Oni nie powiedzą nam, że nie da się, niemożliwe, przegraliśmy, ale idąc ku wyznaczonym celom, zawierzając się Panu Bogu i Jasnogórskiej Pani osiągnęli swą świętość. - wyjaśniał ks. Tomasz.

Wymiar materialny jest bardzo ważny, ale dziś chcemy sobie uświadomić, że groszem nie odzyskaliśmy wolności, groszem nie zbudujemy silnych rodzin, groszem nie odbudujemy tego, co zatraciliśmy przez własne grzechy i słabości, i groszem nie zwyciężymy szatana. Tylko słuchanie Jezusa, słuchanie słowa Pana Boga, modlitwa i ufność Panu Bogu wszystko przemienia. To modlitwą odzyskujemy nasze serca, dlatego Ci co osiągnęli zwycięstwo powiedzą jedno - zaufajcie Bogu. - podsumowywał ks. Tomasz.

Mocne słowa ukierunkowujące nasze działania, nasze myślenie i postępowanie na właściwy kierunek zaufania we wszystkim Panu Bogu.

Odpust Sucha 06

Uroczystość odpustowa ku czci św. Marcina zawsze połączona była z procesją. W pięknej asyście honorowej strażaków wyszliśmy na ulicę niosąc Najświętszy Sakrament.

Odpust Sucha 09

Po procesji odśpiewano uroczyste Te deum i ks. Tomasz udzielił wszystkim błogosławieństwa. Na zakończenie ks. Ireneusz dziękował wszystkim za przygotowanie tej uroczystości, zapraszał na tradycyjne rogaliki świętomarcińskie, które przygotowane zostały w świetlicy dla wszystkich uczestników odpustu.

Odpust Sucha 10

Zanim jednak przeszliśmy do świetlicy miało miejsce uroczyste odsłonięcie pamiątkowego obelisku przygotowanego przez mieszkańców Suchej jako pamiątkę z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na nim umieszczone zostały mocne słowa wypowiedziane przez naszego Biskupa ks. Tadeusza Lityńskiego "Silna rodzina to podstawa silnej ojczyzny".

Odpust Sucha 12

Odsłonięcia, na prośbę naszego Proboszcza, dokonała jedna z najstarszych mieszkanek Suchej p. Stefania Jagiełowicz. Asystę honorową stworzyli w tym czase strażacy z OSP Sucha.

Odpust Sucha 11 Odpust Sucha 14

Odpust Sucha 15

Piękna uroczystość odpustowa nawiązująca do postaci patrona św. Marcina, ukierunkowująca nas na ufność Panu Bogu i podkreślająca znaczenie wiary chrześcijańskiej w dążeniu do odzyskania wolności przez naszych przodków. Dziękujemy ks. Tomaszowi i ks. Ireneuszowi za ten podniosły charakter uroczystości odpustowych, za trafne Słowo Boże oraz za patriotyczne elemanty uroczystości. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Suchej za uświetnienie uroczystości swoją obecnością. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie i udział w tym wydarzeniu.

Odpust Sucha 18

Tak zakończyły się obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Był to wyjątkowy tydzień w naszej parafii. Wiele uroczystości towarzyszących, ufundowanie pamiątkowych obelisków i votum, nowe krzyże na cmentarzach, uroczyste eucharystie, podniosłe wspólne śpiewy hymnu narodowego i pieśni patriotycznych - to wszystko sprawiło, że wszyscy czuliśmy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami.