Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 2019


Zatońskie Spotkanie Opłatkowe dla całej naszej wspólnoty parafialnej to już tradycja sięgająca kilku lat wstecz. Tegoroczne spotkanie miało jednak wymiar wyjątkowy, gdyż zorganizowane zostało po raz pierwszy w nowej świetlicy. 

Rozpoczynaliśmy naszą agapę od uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej za miniony 2018 rok. Przepraszaliśmy, dziękowaliśmy i prosiliśmy za wszystko czego doświadczyliśmy w poprzednim roku.

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 01

Ks. Proboszcz podkreślał, że 2018 rok był bardzo udany pod wieloma względami. Zorganizowano wiele uroczystości i imprez okolicznościowych, parafia przeprowadziła bardzo ważne dla nas wszystkich remonty kościołów, a społeczność naszych miejscowości mogła wzbogacać się kulturalnie, duchowo i fizycznie pomagając w realizacji duszpasterstwa naszej wspólnoty.

Opłatek to okazja nie tylko do spotkania się, ale i do spojrzenia sobie głęboko w oczy i złożenia sobie życzeń na Nowy Rok. Choć organizowane są one w wielu miejscach, to to nasze zatońskie ma wyjątkowy charakter. Nigdzie bowiem nie są one poprzedzane uroczystymi eucharystiami dziękczynnymi. - podkreślał szczególny wymiar Zatońskiego Spotkania Opłatkowego Proboszcz Parafii Ługi ks. Ireneusz Mastej.

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 03

Warto podkreślić, że coraz częściej na tą Mszę Świętą przyjeżdżają mieszkańcy z Książa Śląskiego, Suchej i z Ługów.

Na zakończenie ks. Ireneusz udzielił wszystkim błogosławieństwa na Nowy Rok i zaprosił wszystkich na ciąg dalszy świętowania do zatońskiej świetlicy.

Tam w pięknie udekorowanej sali, przy suto zastawionych stołach zaprezentowane zostało przedstawienie jasełkowe. Na scenie wystąpili młodzi artyści z Zespołu Edukacyjnego nr 4 w Zielonej Górze (Drzonków). Przedstawienie  "Hej kolęda, kolęda" prezentowane było na Regionalnych Spotkaniach Grup Kolędniczych i Jasełkowych zdobywając I miejsce i możliwość startu w spotkaniach na poziomie wojewódzkim. To wielki sukces nie tylko młodzieży, ale również i opiekunów grupy pań Ewy Robak, Beaty Drgas, Marzeny Jakubowskiej i Andżeliki Dudkowiak, które zadbały o najmniejszy szczegół, od scenariusza, choreografii, oprawy muzycznej, po odpowiednie stroje występujących aktorów.

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 04 Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 06

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 05

Zaprezentowane przedstawienie nawiązywało do odwiecznej walki dobra ze złem, przedstawiając nam historycznie ważne fakty z czasów narodzin Jezusa Chrystusa. A w to wszystko pięknie zostały wplecione nasze polskie kolędy, do śpiewania których młodzi aktorzy zachęcili całą zgromadzoną na sali publiczność.

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 07

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 08 Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 09

Słowa uznania za piękny scenariusz i występ kierował w stroną atrystów i ich opiekunów ks. Ireneusz.

Dziękuję Wam za to przedstawienie. Wiele z prezentowanych obecnie Jasełek ma charakter nowoczesny, nietypowy i niestandardowy. A Wy pokazaliście, że nasze polskie tradycyjne jasełka nawiązują przede wszystkim do narodzin Jezusa i do pięknych polskich kolęd. - dziękował ks. Ireneusz.

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 10 Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 11

Nasze spotkanie dzięki temu występowi jeszcze bardziej nabrało szczególnego wymiaru, choć święta już dawno minęly. Dziękujemy młodzieży ze szkoły w Drzonkowie, dziękujemy paniom Ewie Robak, Beacie Drgas, Marzenie Jakubowskiej i Andżelice Dudkowiak za uświetnienie naszego zatońskiego opłatka tym pięknym występem. Gratulujemy pani dyrektor Jolancie Szlachetce takiej młodzieży i takiej kadry pedagogicznej i życzymy laurów na Wojewódzkich Spotkaniach Grup Kolędniczych i Jasełkowych.

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 12

Następnym punktem spotkania były wspólne życzenia płynące najpierw od ks. Proboszcza, później od Sołtysa Zatonia Krzysztofa Sadeckiego i od prezesa Stowarzyszenia Nasze Zatonie Jarosława Skorulskiego. Nie zabrakło wspólnego łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń i tych świątecznych i tych noworocznych.

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 13 Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 15

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 14

A dalej już wspólnie biesiadowaliśmy śpiewając gdzieniegdzie naszą polską kolędę i spożywając przygotowane przez mieszkańców potrawy i ciasta. Nie zabrakło też degustacji lokalnych napojów rozgrzewających, na które, jak się okazało, wielu z nas ma własne przepisy.

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 16 Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 17

Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 18 Spotkanie Opłatkowe w Zatoniu 19

Wyjątkowe spotkanie opłatkowe. Uroczysta Msza Święta, piękne przedstawienie jasełkowe i później ciepły i cudowny nastrój panujący w zatońskiej świetlicy. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowywali to spotkanie, dziękujemy młodzieży i ich opiekunkom za wspaniały występ, dziękujemy sołtysowi i stowarzyszeniu za przygotowanie sali do tej uroczystości.

W Nowym Roku niech nas wiecej łączy niż dzieli, niech sprzyja nam każda chwila w dążeniu do bycia lepszym i niech to co ważne dla nas wszystkich jest ponad tym co ważne dla nas samych.