Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Trzecia rocznica ingresu Biskupa Tadeusza Lityńskiego


– Proszę wszystkich o modlitwę, bo to jest nie tylko modlitwa za mnie, ale także za diecezję – powiedział bp Tadeusz Lityński przy okazji trzeciej rocznicy swojego ingresu do gorzowskiej katedry.

Bp TLityński

Trzy ostatnie lata, jak podkreśla bp Tadeusz Lityński, minęły bardzo szybko. – Ciągle jestem na etapie uczenia się i jestem wdzięczny wobec tych, którzy wspierają mnie w tej posłudze. Księży znałem i znam, ale wciąż odkrywam wielkie bogactwo osób konsekrowanych i świeckich. Spotykam wiele zaangażowanych osób w życie swojej parafii, a także diecezji. To są wielcy świadkowie Chrystusa, zaangażowani w dzieło misyjne Kościoła – powiedział pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– Z całego serca zachęcam wszystkich diecezjan, aby to, co jest misją Kościoła: „Idźcie i głoście”, czynili jeszcze z większym zaangażowaniem na każdym polu naszego życia. Zarówno we wspólnocie naszej parafii, ale także we wspólnocie Kościoła domowego. Rodziny mają niezastąpioną rolę w dziele ewangelizacji. Proszę wszystkich o modlitwę, bo to jest nie tylko modlitwa za mnie, ale także za diecezję – dodał.

Biskup Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 roku w Kożuchowie. Dzieciństwo spędził w miejscowości Sucha, w parafii św. Wawrzyńca w Ługach koło Zielonej Góry. W 1982 roku wstąpił do Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1988 roku. W roku 2009 został członkiem Kapituły Katedralnej w Gorzowie, a w 2012 otrzymał godność prałata – Kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI. 28 kwietnia 2012 roku papież Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano. Konsekracja biskupia miała miejsce 16 czerwca 2012 roku. 23 listopada 2015 roku papież Franciszek mianował bp. Tadeusza Lityńskiego biskupem diecezjalnym. Ingres do gorzowskiej katedry odbył się 5 stycznia.

zgg.gosc.pl