Organizujemy EDK 2019 w Parafii Ługi
Jak już wcześniej informowaliśmy powstał pomysł organizacji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2019 na terenie naszej parafii. Po kilku tygodniach przemyśleń i starań udało się nam przygotować interesującą trasę nieznacznie odbiegającą od wymagań Ekstremalnych Dróg Krzyżowych.
Po akceptacji naszego Proboszcza ks. Ireneusza Masteja trasa zyskała nazwę Trasy św. Barbary i została zarejestrowana na oficjalnej stronie EDK 2019.
Dlaczego akurat trasa św. Barbary? Przed dwoma laty w najstarszym kościele naszej parafii - w kościele w Ługach - podczas prac remontowych odkryto średniowieczny fresk. Po wielu tygodniach renowacji i odrestaurowywania udało się określić kogo przedstawia. Była to św. Barbara. Rok później w innym miejscu naszej parafii zorganizowane zostały obchody 50-lecia Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na Ziemi Lubuskiej. To właśnie wtedy Oddział PGNiG w Zielonej Górze ufundował do kościoła w Zatoniu figurę swojej patronki św. Barbary i tam odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich pracowników tego Oddziału. A wielu z nich zamieszkuje właśnie tu w naszych miejscowościach, wielu z nich zapisało się w pięknej historii tego zakładu. Chcemy modlić się do św. Barbary o to by towarzyszyła nam w każdych chwilach naszego życia, zarówno tych poświęcanych pracy, jak i tych związanych z naszymi rodzinami i domami oraz życiem społecznym. Stąd trasa przygotowanej ekstremalnej drogi krzyżowej nazwana została trasą św. Barbary.
Św. Barbara urodziła się pod koniec III w. w Nikomedii w dzisiejszej Turcji. Była córką poganina, bogatego i wpływowego człowieka, jedynaczką, długo oczekiwaną przez rodziców. Ojciec Barbary Dioskur chciał uchronić córkę przed niechcianymi konkurentami i przed chrześcijaństwem zamknął ją więc w specjalnie wybudowanej wieży. Zezwolił jej jednak na wizyty różnych nauczycieli.
Jak podaje legenda, wśród nich był chrześcijański lekarz, który zapoznał dziewczynę ze swoją religią. Efektem było nawrócenie Barbary. W tajemnicy przed rodzicami przyjęła chrzest i postanowiła poświęcić się Chrystusowi, żyjąc w dozgonnej czystości. Dręczona przez ojca, uciekła do lasu i ukryła się w grocie. Wydana przez pasterza, została ujęta przez służbę ojca i przekazana władzom rzymskim. Ponieważ nie chciała wyrzec się swojej wiary, torturowano ją. Po męczeńskiej śmierci św. Barbary bardzo szybko zaczął się szerzyć jej kult.
Św. Barbara to jedna z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich. Jest patronką budowniczych, architektów i górników.
Aby pokazać jedność wszystkich mieszkańców naszej parafii trasa będzie wiodła przez wszystkie nasze miejscowości. Przygotowane stacje EDK będą znajdowały się w miejscach szczególnych dla naszej parafii, a każdej z nich patronować będzie jeden z naszych świętych.
Start – Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zatoniu
Stacja I: Jezus na śmierć skazany : rozdroże na zatońskich polach przy historycznym odwiercie w Zatoniu (św. Barbara)
Stacja II: Jezus bierze krzyż na swoje ramiona : kapliczka św. Floriana w Zatoniu
Stacja III: Pierwszy upadek pod krzyżem : kapliczka św. Franciszka w Zatoniu
Stacja IV: Pan Jezus spotyka swoją Matkę : dąb św. Huberta przy drodze polnej Zatonie - Sucha
Stacja V: Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Jezusowi : kościół św. Marcina w Suchej
Stacja VI: Weronika ociera twarz Jezusowi : rozdroże przy drodze na Ługi (św. Sebastian)
Stacja VII: Drugi upadek pod krzyżem : kapliczka św. Rodziny w Ługach
Stacja VIII: Jezus spotyka płaczące niewiasty : kościół św. Wawrzyńca w Ługach
Stacja IX: Trzeci upadek pod ciężarem krzyża : zabytkowa dzwonnica w Czasławiu (św. Józef)
Stacja X: Jezus z szat obnażony : kapliczka przydrożna na drodze leśnej Czasław - Barcikowice (św. Mikołaj)
Stacja XI: Jezus do krzyża przybity : kościół św. Jana Chrzciciela w Książu Śląskim
Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu : przydrożny krzyż w Barcikowicach Małych (św. Jan Paweł II)
Stacja XIII: Jezus z krzyża zdjęty : przydrożny krzyż w Barcikowicach Dużych (Najświętsza Maryja)
Stacja XIV: Jezus do grobu złożony : kapliczka św. Izydora w Zatoniu
Koniec – Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zatoniu
Długość całej trasy to 31 km z przewyższeniami łącznie sięgającymi 200m. Nie jest to więc szczególnie trudna trasa. Dla uczestników przygotowany będzie parking , gdzie będzie można pozostawić na czas udziału w EDK samochody.
Uczestnicy mogą również dojechać do Zatonia linią MZK nr 30 (odjazd przystanek Palmiarnia 20:12, przyjazd przystanek Zatonie-Jęczmienna 20:36), powrót w sobotę do Zielonej Góry (odjazd przystanek Zatonie Jęczmienna 7:21).
12 kwietnia podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej program wygląda następująco:
20:00 - otwarcie parafialnego biura EDK przy kościele w Zatoniu dla uczestników (rejestracja uczestników, opłata i wydanie pakietów, pomoc w zainstalowaniu aplikacji na aparatach komórkowych, wgranie trasy)
21:00 - uroczysta Msza Święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zatoniu dla uczestników i chętnych
22:00 - wyjście uczestników na trasę EDK
6:00 - otwarcie kościoła w Zatoniu dla powracających z trasy EDK + poczęstunek
Zachęcamy do zapoznania się w ideą Ekstremalnych Dróg Krzyżowych i z przygotowaną przez naszą parafię trasą. W najbliższym czasie ruszą zapisy na oficjalnej stronie EDK o czym poinformujemy już wkrótce.