EDK 2019 Trasa św. Barbary
Po raz pierwszy w historii naszej parafii zorganizowaliśmy Ekstremalną Drogę Krzyżową. Wszystko za sprawą pomysłu naszego Proboszcza ks. Ireneusza Masteja oraz Tomasza Sucholasa, który był koordynatorem tego projektu w naszej parafii. Choć zaproponowaliśmy trasę niezbyt długą i biegnącą w mało atrakcyjnym pod względem kultu religijnego terenie z naszej propozycji skorzystało bardzo dużo osób.
Jeszcze po południu w piątek 12 kwietnia dodrukowywane były rozważania w celu zapewnienia blisku stu osobom możliwości właściwego duchowo przeżycia tego wydarzenia. W końcowym rozrachunku na stronach EDK zarejestrowało się 73 osoby, a ponad dwudziestu przybyło na tą drogę bez rejestracji.
Na godzinę 21 zaplanowano uroczystą Mszę św. rozpoczynającą tą wyjątkową drogę krzyżową. Eucharystia koncelebrowana była przez trzech księży.
Bardzo ucieszył mnie dzisiejszy telefon od ks. Rafała Szwaji - Proboszcza Parafii MB Ostrobramskiej w pobliskim Drzonkowie - z informacją o chęci udziału wraz z kilkoma swoimi parafianami w naszej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Dziękuję również ks. Grzegorzowi Mikołajczykowi za przyjęcie zaproszenia na eucharystie rozpoczynającą to wydarzenie. - witał przybyłych kapłanów nasz Proboszcz.
To wyjątkowy czas, wyjątkowe miejsce i wyjątkowe wydarzenie, przybliżające nas do spotkania z Panem Bogiem. Zapraszam Was do właściwego jego przeżycia. - mówił ks. Ireneusz.
Słowo Boże wygłosił do uczestników ks. Grzegorz. Mówił w nim o zagrożeniach naszego życia duchowego płynących ze współczesnego świata. Przedstawiając nam wizerunek Jezusa Chrystusa połamanego jako obraz naszego życia, życia niekiedy płynącego w niewłaściwych kierunkach, przeplatanych wieloma problemami i sytuacjami bez wyjścia, życia w którym Jezus staje się bardziej wizerunkiem kultu niż wzorem życia.
Dzisiejsza noc powinna stanowić dla Was czas odbudowywania więzi i relacji z Panem Bogiem - mówił ks. Grzegorz.
To wyciszenie, ta atmosfera modlitwy, to wszystko co dzisiejszej nocy się wydarzy, należy przenieść w naszą codzienność, która jest często sprofanowana, zniszczona, połamana, jak tak figura Jezusa Chrystusa, przez brak odpowiedniej relacji z Panem Bogiem, przez brak odpowiedniej relacji z drugim człowiekiem. Z tym wszystkim, co przeszkadza, należy zerwać po to by więcej widzieć, po to by odbudować relację z Panem Bogiem. - kontynuował ks. Grzegorz.
Drodzy uczestnicy EDK. Zapraszam Was na budowanie osobistej więzi z Chrystusem, na to by w tej samotności tak jak Jezus odkryć, że trzeba się bez reszty poświęcić. Tak, jak mówił św. Jan Paweł II, że życie człowieka ma sens tylko wtedy, gdy staje się darem bezinteresownym dla drugich, życie wtedy jest lżejsze, mniej połamane, mniej skomplikowane. Dzisiejszej nocy stoczy się walka w twoim sercu, w twoim życiu, o to, aby powrócić do codzienności z zupełnie innym spojrzeniem. - kończył ks. Grzegorz.
Na zakończenie uroczystej Mszy św. ks. Ireneusz błogosławił wszystkim życząc właściwego przeżycia tego wyjątkowego czasu. Przy wyjściu z kościoła Tomasz Sucholas rozprowadzał pakiety dla uczestników EDK w których znalazły się m.in. tegoroczne rozważania pod hasłem Kościół XXI wieku.
Około godziny 22:15 uczestnicy wyruszyli na przygotowaną trasę św. Barbary w ciszy, samotności, w ciemnościach i chłodzie rozważając przy poszczególnych stacjach stajce Męki Pańskiej. Przygotowane rozważania były bogato przeplatane świadectwami dawanymi przez różnych ludzi wskazując na to, że życie można zmienić na lepsze, a głównym motorem tych zmian jest wiara.
Stacja I - Chrześcijanie są ludźmi pokoju. Nie tworzą oskarżeń, ale szukają zrozumienia. Nie oceniają innych, ale starają się z nimi spotkać.
Stacja II - Chrześcijanie są ludźmi czynu. Nie trzeba ich zachęcać do pracy. To naturalne, kto się modli, ma również motywację do służby.
Stacja III - Chrześcijanie są ludźmi ascezy. Ćwiczą swoje ciało. Dzięki temu są sprawni, łatwiej mogą brać na siebie cudze problemy i pomagać innym.
Stacja IV - Chrześcijanie nie pozostają obojętni na cierpienie innych. Mają odwagę spieszyć z pomocąwłaśnie wtedy, gdy ktoś cierpi.
Stacja V - Chrześcijanie mają swoje problemy i słabości, ale mają też odwagę, aby pracować nad sobą i się wzajemnie wspierać.
Stacja VI - Chrześcijanie nie czekają, aż ich ktoś pokocha, ale sami kochają innych.
Stacja VII - Chrześcijanie mają swoje zasady i mają odwagę nimi żyć.
Stacja VIII - Chrześcijanie nie narzekają. Po prostu tego nie robią.
Stacja IX - Chrześcijanie nie marudzą, ale biorą się za siebie.
Stacja X - Chrześcijanie zanurzają się w Bożej miłości. Dzięki temu ich rany zostają uzdrawiane.
Stacja XI - Chrześcijanie nie mają pretensji do innych, ale biorą odpowiedzialność za swoje życie.
Stacja XII - Chrześcijanie obumierają, aby znaleźć nowe życie.
Stacja XIII - Chrześcijanie potrafią pięknie żyć nawet wtedy, gdy umierają.
Stacja XIV - Chrześcijanie tworzą wspólnotę...
Chrześcijanie mają to szczęście, ze żyją razem z Bogiem. Dzięki temu mają więcej sił i mądrości. Dzięki temu w ich życiu możliwe są cuda. Dzięki temu stają się tak fajni, że inni chcą z nimi być. Chrześcijanie to ludzie cudów.
To tylko niewielka część rozważań, jakie towarzyszyły nam podczas tegorocznej edycji Ekstremalnych Dróg Krzyżowych. Również podczas naszej wyjątkowej Trasy św. Barbary, trasy ktora wiodła przez wszystkie miejscowości naszej parafii, trasy w której wzieli udział mieszkańcy i goście spoza, ludzie młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni... Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i stworzenie niepowtarzalnego klimatu modlitwy i wędrówki.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszego Proboszcza ks. Ireneusza i Tomasza Sucholasa za ideę i pomysł, za przygotowania i organizację, za wielkie zaangażowanie w powodzenie tego wydarzenia.
Dziękujemy również Państwu Sucholas i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie poczęstunku dla pątników powracających z ponad 32 kilometrowej wędrówki. Po takim wysiłku zupełnie inaczej smakowały kanapki ze smalcem i ogórkami lub wędlinką, gorąca herbata czy kawa, a o przepysznych ciastach nie zapominając.