Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w Ługach
Msza Święta rezurekcyjna przyciąga do kościoła parafialnego w Ługach zawsze największe rzesze wiernych ze wszystkich miejscowości naszej parafii. To jedyna taka eucharystia w ciągu roku. Tradycyjnie na początku tych uroczystości odbywa się procesja dookoła kościoła z Najświętszym Sakramentem zwiastując wszystkim zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Przy wschodzącym Słońcu wszyscy wierni ruszyli w procesji dookola kościoła. Z przodu druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej ze Suchej, następnie poczty sztandarowe, ministranci i nasz Proboszcz z Najświętszym Sakramentem. Za nimi wierni przybyli na uroczystość.
W Słowie Bożym Proboszcz naszej parafii ks. Ireneusz Mastej nawiązywał do ewangelicznego poranka zmartwychwstania Chrystusa wskazując, że to nie pusty grób jest jego dowodem.
Dowodem na zmartwychwstanie Chrystusa jest to miejsce, ten kościół i ta ambona. To właśnie stąd kieruje do nas Słowo Boże Pan Bóg i zmartwychwstały Chrystus. Musimy w to wierzyć. To, że dziś rano chciało się wam wstać i przyjść na ną niezwykłą Mszę Świętą o poranku też jest tego dowodem. To świadczy, że Pan Bóg jest wśród nas. - wyjaśniał ks. Ireneusz.
Cały rok czekaliśmy na to, aby przyjść do kościoła na rezurekcję. Cały rok czekaliśmy na te trzy święte dni Triduum Paschalnego, żeby przyżyć te najważniejsze dni Wielkiego Tygodnia. Wielki Czwartek - pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii, Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Pana Jezusa, ciszę grobową Wielkiej Soboty i ten poranek Zmartwychwstania Pańskiego. - kontynuował ks. Ireneusz.
Bracia i Siostry życzę sobie i życzę Wam, przeżywając to Triduum Paschalne i kończąc tą Mszą Świętą rezurekcyjną, życzę sobie i Wam wielkiej wiary w to, że Chrystus Bóg żyje, że Bóg zmartwychwstał i że Bóg jest z nami. I dowodem na to niech nie będzie pusty grób, ani Całun Turyński, ani Bazylika Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej w Jerozolimie, ale niech dowodem będzie Słowo Boże, które zmartwychwstały Chrystus nieustannie do nas kieruje z tego miejsca. - kończył ks. Ireneusz.
W trakcie tej uroczystości mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda wnętrze ługowskiej świątyni podczas wschodu Słońca. W pewnym momencie prezbiterium opanował przepiękny blask promieni słonecznych niczym blask Zmartwychwstałego Chrystusa. Biła taka jasność, że wszystkim ciarki przechodziły po plecach.
To jedyne takie miejsce i jedyny taki czas w ciągu roku w naszej parafii. Warto uczestniczyć w tej liturgii, aby móc to zobaczyć.
Na zakończenie nie zabrakło podziękowań naszego Proboszcza wszystkim tym, którzy w okresie Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia przyczynili się do upiększenia świątyni w Ługach.
Chcę podziękować Wam za ten czas, miniony czas, czas czterdziestu dni Wielkiego Postu, za Wasze postanowienia, wyrzeczenia i dobre uczynki, a szczególnie za obecność na nabożeństwach Wielkiego Postu. Dziękuję za udział w Drogach Krzyżowych tych w naszych kościołach i tych organizowanych w plenerze. Dziękuję szczególnie za udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej gdzie około 70-80 pątników wyruszyło w nocnej porze na ponad 32 km wędrówkę trasą św. Barbary. Dziękuję za Niedzielę Palmową, szczególnie dzieciom za ich kolorowe palmy. Dziękuję Wam za Wielki Poniedziałek czas spowiedzi świętej, czas spowiedzi wielkanocnej. A później przyszedł czas Triduum Paschalnego. Dziękuję za ten czas, poranne adoracje i modlitwy. a później czas wigilii i czas dzisiejszej rezurekcji. Dziękuję wszystkim ministrantom i służn=bie liturgicznej. Jestem spokojny, bo właśnie oni są wokół mnie i zawsze mogę na nich liczyć. Dziękuję druhnom i druhom OSP Sucha, którzy zawsze byli przy nas. Dziękuję grupom dekoracyjnym we wszystkich kościołach - to od nich zależy piękno tych miejsc. Dziękuję wszystkim za wszystko. - dziękował ks. Ireneusz.
My również dziękujemy za piękną uroczystość Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.