Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Uroczystość Bierzmowania w Zatoniu


W Sakramencie Bierzmowania chrześcijanin zostaje obdarowany Duchem Świętym. Dar Ducha Świętego sprawia, że bierzmowany zostaje umocniony w wierze. Jednocześnie zostaje też zaproszony i wezwany do ściślejszego współdziałania z Jezusem Chrystusem i Duchem Świętym nad zdobywaniem doskonałości w wierze. Potwierdza to świadectwem swojego życia, które staje się obowiązkiem wypływającym z tego sakramentu.

Bierzmowanie 01

W sobotnie popołudnie w zatońskim kościele Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się uroczystość udzielenia Sakramentu Bierzmowania 56 młodym osobom z naszej Parafii. A udzieliła jej wyjątkowa osoba J.E. ks. Biskup Krzysztof Białasik, który przybył do nas z bardzo dalekiej Boliwii.

Bierzmowanie 04

Witamy Ciebie księże Biskupie na naszej ziemi. Przybyłeś do nas z odległego o ponad 10 tys. km kraju Ameryki Południowej - witał Biskupa Krzysztofa Białasika nasz Proboszcz ks. Ireneusz Mastej. - Proszę o odprawienie Eucharystii w intencji tych 56 młodych osób, które pragną przyjąć dzisiaj Dary Ducha Świętego.

Bierzmowanie 03

W imieniu wszystkich parafian czcigodnego gościa powitali sołtys Zatonia Krzysztof Sadecki oraz sołtys Książa Śląskiego Małgorzata Malewicz. W tej uroczystości wziął udział również ks. prof. Tadeusz Stanisławski przyjaciel naszej Parafii, który wspiera nas zawsze w ważnych dla nas chwilach.

Bierzmowanie 06 Bierzmowanie 07

Bierzmowanie 11

Ważnym elementem uroczystości Bierzmowania jest dialog Proboszcza i Biskupa, w którym prosi on o udzielenie sakramentu bierzmowania ks. Biskupa oraz zaświadcza, że osoby przystępujące do tego sakramentu są dobrze przygotowane i świadome stawianych im wyzwań.

Bierzmowanie 13

Po zakończeniu dialogu Biskup Krzysztof Białasik wygłosił do wszystkich Słowo Boże. Rozpoczynając wspomniał o tym gdzie obecnie mieszka i jakie panują tam zwyczaje.

Obecnie jestem biskupem diecezji Oruro w Boliwii. Tam jestem od 1985 roku. Mieszkam i pracuję w pobliżu jeziora Tiki-Taka na ponad 3800 m nad poziomem morza. Pracuję tam już 14 lat jako biskup terenu wielkością podobnego do całej zachodniej Polski. Zaczynając miałem dwóch księży. Dziś mam 30 księży i 15 sióstr zakonnych. - rozpoczynał Biskup Krzysztof przedstawiając swoją osobę.

Bierzmowanie 20

Przyjechałem do Was, aby upewnić Was w wierze. Żyjemy w czasach trudnych, ale właściwie, czy to było w czasach II wojny światowej, czy przed wojną, czy w trakcie okresu zaborów, czasy były trudne. I choć czasy się bardzo zmieniają dla nas żyjących one zawsze są trudne. Obecnie są czasy w których dowiadujemy się o wielu sprawach praktycznie w ciągu jednej sekundy. - kontynuował ksiądz Biskup.

Bierzmowanie 19 Bierzmowanie 16

Bierzmowanie 18 Bierzmowanie 17

W każdych jednak czasach musimy być świadkami Jezusa Chrystusa. Nie wierzę, że ktoś jest szczęśliwy bez Chrystusa. Tak jak my potrzebujemy powietrza do oddychania, tak my potrzebujemy Pana Boga, który powołał nas do służby Bożej, do osiągnięcia celu jakim jest zbawienie. To On wskazuje nam drogę do wieczności. - mówił Biskup Krzysztof.

Bierzmowanie 21

Dzisiaj przyjmiecie Sakrament Bierzmowania, po hiszpańsku confirmación, który mówi nam o tym, że utwierdzamy się w wierze, potwierdzamy tą wiarę, którą otrzymaliśmy na Chrzcie Świętym. Duch Święty obdarza Was swoimi darami. Te dary są tak jakby nasiona, które są Wam dane i składane w Waszych sercach. Czy one dadzą owoce czy też nie, czy będą rosły czy nie, czy dojrzeją czy też nie - to wszystko zależy od Was samych. Zależy to od Waszej decyzji i Waszej współpracy z Duchem Świętym, od tego czy naprawdę chcecie żyć tymi wartościami, żyć w tym duchu, rozwijać się w tym duchu i osiągać radość. To wszystko zależy od Was. - wyjaśniał ksiądz Biskup.

Bierzmowanie 23

Nie wstydźcie się Waszej wiary, ale chętnie ją wyznawajcie. Nie bójcie się znaku krzyża. Mamy być świadkami Chrystusa. Dzisiaj jeśli ktoś mówi, że jest katolikiem, a nie świadczy o Chrystusie, to marny z niego katolik, żaden z niego katolik. Jeśli chcemy być wierni Panu Bogu to powinniśmy dać świadectwo prawdzie. Życzę Wam by Duch Święty Was prowadził, byście byli misjonarzami i misjonarkami w Waszym środowisku, ale i gdziekolwiek indziej. Szczęść Wam Boże i niech Wam Pan Bóg błogosławi. - zakończył Biskup Krzysztof.

Bierzmowanie 22

Kolejnym ważnym elementem tej Eucharystii była modlitwa o zesłanie Ducha Świętego po której nastąpił obrzęd bierzmowania.

Bierzmowanie 25

Bierzmowanie 26 Bierzmowanie 27

Bierzmowanie 28 Bierzmowanie 29

Pięćdzisięciorosześcioro młodych osób otrzymało dary Ducha Świętego z rąk Biskupa Krzysztofa Białasika i tak, jak podkreślał w Słowie Bożym tylko od nich samych zależeć będzie czy będą wzrastały, czy dojrzeją i czy wydadzą owoce naszej chrześcijańskiej wiary.

Bierzmowanie 32

Na zakończenie tej wyjątkowej Eucharystii składano podziękowania.

Bierzmowanie 33 Bierzmowanie 34

Młodzież dziękowała Biskupowi Krzysztofowi Białasikowi i wszystkim księżom uczestniczącym w tej Mszy Świętej. Podziękowano również rodzicom, świadkom oraz wszystkim uczestnikom tej uroczystości. Szczególne słowa podziękowania rodzice kierowali do naszego Proboszcza, który przygotowywał młodzież do tego wielkiego wydarzenia w ich życiu.

Bierzmowanie 36

Sakrament to egzamin dojrzałości chrześcijańskiej, ale Wy bądźcie dalej jako dzieci. Jeśli przestaniecie uważać Pana Boga za swego Ojca mimo tego że lat Wam będzie przybywać to po prostu stracicie wiarę. Dorośli, dojrzali, ale bądźcie jak dzieci. Dzieci boże. Jeśli o tym zapomnimy to wszystko na marne. - życzył bierzmowanym nasz Proboszcz.

Księże Biskupie, rad jestem z Twojej obecności. Dziękuję za Słowo Boże, za Eucharystię i udzielenie Sakramentu Bierzmowania. Uświadomiłem sobie, że tego sakramentu udziela się raz w życiu i dziękuję Tobie Ekscelencjo że to właśnie Ty udzieliłeś jej tej młodzieży. - dziękował Biskupowi Krzysztofowi Białasikowi nasz Proboszcz.

Dziękuję wszystkim za przygotowania, sprzątanie, za tą wyjątkową wczorajszą adorację, dziękuję wszystkim za wejście do tego naszego zatońskiego wieczernika i modlitwę o Ducha Świętego dla młodzieży. Proszę ks. Biskupa aby nam pobłogosławił. - zakończył nasz Proboszcz.

Bierzmowanie 39

Na zakończenie uroczystości musiało być jeszcze pamiątkowe zdjęcie z tego wyjątkowego wydarzenia.

Bierzmowanie 40

Dziękujemy wszystkim za piękną uroczystość. Takiej dawno nie było w naszej Parafii, a szczególnie w zatońskim wieczerniku, jak podkreślał nasz Proboszcz. To właśnie Jemu dziękujemy najbardziej, za wielkie zaangażowanie i serce włożone w przygotowania młodzieży do tego wydarzenia. Dziękujemy Biskupowi Krzysztofowi Białasikowi i obiecujemy, że jak tylko nadarzy się okazja, skorzystamy z zaproszenia do biliwijskiego wieczernika położonego o wiele wyżej niż nasze polskie Rysy. Dziękujemy ks. Tadeuszowi Stanisławskiemu za trwanie przy nas w wyjątkowych i ważnych dla naszej parafii chwilach.

Młodzieży życzymy, abyście dbali i pielęgnowali ziarno Ducha Świętego, które Wam zostało dane przez Pana Boga, aby zaczęło kiełkować, rosnąć i dojrzewać w prawdzie objawionej nam przez Jezusa Chrystusa i aby wydało Wam obfite plony w postaci życia pełnego radości i miłości prowadzącego Was do zbawienia. Bo tylko to jest najważniejsze w życiu.