Trwa renowacja prospektu organowego w Zatoniu
Od początku 2019 roku staraniem naszego Proboszcza ks. Ireneusza Masteja trwały przygotowania do wznowienia prac nad renowacją unikalnych organów mistrza Samuela Gottloba Meinerta. Ich wyjątkowość była wielokrotnie podkreślana podczas spotkań z przedstawicielami samorządów terytorialnych oraz urządów ochrony zabytków. W trakcie tych przygotowań powstało nowe opracowanie konserwatorskie i restauratorskie przygotowane przez Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki p. Pauliny Celeckiej.
Efektem tego opracowania był program stanowiący podstawę wystąpienia i uzyskania decyzji Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o pozwoleniu na przeprowadzenie badań konserwatorskich, prac konserwatorskich i restauratorskich przy prospekcie organowym kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Zatoniu.
Prace wykonywane są przez pracowników Pracowni p. Pauliny Celeckiej. Mają na celu usunięcie zabrudzeń, wykonanie odkrywek dekoracji malarskiej i pozlotniczej, dezyfekcji i dezynsekcji, usunięcie wtórnych elementów, usunięcie przemalowań z prospektu organowego, impregnacja drewnianej struktury, wykonanie rekonstrukcji brakujących elementów i uzupełnienie ubytków drewna, uzupełnienie ubytków orginalnej warstwy malarskiej i ubytków złoceń i srebrzeń, zaizolowanie powierzchni malarskiej i uzupełnienie na licu prospektu werniksem.
Jak można obecnie zauważyć została już zdjęta warstwa przemalowań prospektu organowego oraz został on oczyszczony i przygotowany do uzupełnienia ubytków.
Prace prowadzone są praktycznie codziennie przy użyciu różnego rodzaju preparatów chemicznych. To powoduje pewien dyskonfort w korzystaniu z świątyni.Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Pozostało już niewiele. Jak informują pracownicy prace mają potrwać jeszcze ok. 1-2 miesięcy.
Dopiero po zakończeniu prac nad renowacją prospektu organowego realizowane będą kolejne etapy związane z odrestaurowaniem całego wnętrza szafy organowej oraz najważniejszych elementów samych organów.
Czekamy więc na zakończenie prac restauratorskich prospektu organowego. Dziękujemy za wielkie oddanie się tej żmudnej pracy pracownikom pracowni p Pauliny Celeckiej, którzy z wielką determinacją i zaangażowaniem dokonują przywrócenia do dawnej świetności wyjątkowego dzieła jakim są organy Samuela Gottloba Meinerta.