Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Parafialne Uroczystości Odpustowe - Uroczysta Msza Święta Odpustowa w Ługach


Punktem kulminacyjnych Parafialnych Uroczystości Odpustowych była szczególna Eucharystia koncelebrowana przez Biskupa Tadeusza Lityńskiego w intencji mieszkańców Ługów i Czasławia oraz wszystkich miejscowości naszej parafii.

PUO 3 01 PUO 3 02

Rozpoczynając Mszę Świętą Proboszcz Parafii Ługi ks. Ireneusz Mastej powitał wszystkich przybyłych na tą uroczystość podkreślając jednocześnie wielką rolę ługowskiej świątyni w życiu naszego Kościoła. To nie tylko najstarszy, ale i najbardziej zabytkowy kościół naszej parafii. Jego wielkie znaczenie w życiu Biskupa Tadeusza Lityńskiego jest nam bardzo dobrze znane, bowiem to tu został ochrzczony, to tu przyją I Komunię Świętą i to tu przyjął sakrament Bierzmowania.

PUO 3 03

Na uroczystość przybyło wielu dostojnych gości wśród których byli księża Dekanatu Nowa Sól z dziekanem ks. Jerzym Gałązką, sekretarz Biskupa ks. Grzegorz Mikołajczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Otyń Pani Barbara Wróblewska, sołtys Ługów Violleta Domin i sołtys Czasławia Ryszard Guz oraz wielu mieszkańców z Ługów, Czasławia i z wszystkich miejscowości naszej parafii.

PUO 3 04

Podniosłego charakteru uroczystościom dodawał udział w nich strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej ze Suchej oraz piękne brzmienie organów na których w tym dniu grał Dawid Markowski.

PUO 3 05

W Słowie Bożym Biskup Tadeusz Lityński podkreślał rolę świątyni w życiu wiernych i wielkie znaczenie kultu św. Wawrzyńca w pierwszym tysiącleciu działalności Kościoła.

PUO 3 09

Kościół jest tym miejscem, który skrywa Boże błogosławieństwo, jest to ta przestrzeń, która jest otwarta na Boże błogosławieństwo. Kościół jest miejscem w którym doświadczamy Bożego błogosławieństwa. Dlatego właśnie tu szukamy oparcia i wsparcia różnych chwilach naszego życia. - wskazywał na rolę świątyni w naszym życiu Biskup Tadeusz.

7 sierpnia Kościół wspomina św. Sykstusa II, który poniósł śmierć męczeńską wraz z czteroma diakonami. Być może to wśród nich znajdował się diakon Wawrzyniec. Misja jaką pełnił w ówczesnych czasach diakon polegała na miłosiernym działaniu, gorliwej modlitwie, postępowaniu drogą prawdy i ofiarowaniu swego życia Kościołowi. Św. Wawrzyńca wspominamy oddzielnie, co świadczy o wielkości tej osoby. - wyjaśniał Biskup Tadeusz.

PUO 3 10

"Jeżeli mnie prześladowali to i was prześladować będą." Jakże aktualne są w dzisiejszych czasach te słowa Jezusa Chrystusa. Z jakimi formami prześladowań możemy się dziś zetknąć? Pierwszą formą jest oszczerstwo. Rzucanie oszczerstw na chrześcijan zawsze było w modzie. I dziś również z tą formą prześladowania mamy do czynienia w codziennym życiu. Drugą formą prześladowań to próba zamknięcia ust Kościoła w Ewangelii. Wprowadzanie nakazu milczenia, cenzury jak i co czytamy, zakazu mówienia i odwoływania się do treści zawartych w Ewangelii. Trzecią formą prześladowań chrześcijan jest ich fizyczna likwidacja. Rozpoczęła się ona od męczeńskiej śmierci św. Szczepana i trwa do dziś. - mówił Biskup Tadeusz.

Dzisiaj nasza obecność, nasza pielgrzymka, nasza modlitwa, ta eucharystia, to kadzidło i ta procesja jest oddaniem czci Jezusowi Chrystusowi. Jest wyrazem wdzięczności za ten Boży monitoring nad wspólnotą parafialną św. Wawrzyńca, mieszkańcami i domostwami. Jest także wołaniem o opiekę, o to, by żadne nieszcześcia nie złamały nas fizycznie i duchowo, abyśmy byli wierni na wzór św. Wawrzyńca, naszego patrona. - zakończył Biskup Tadeusz.

PUO 3 11

Po zakończeniu Eucharystii odmówiona została litania do św. Wawrzyńca, a po niej wszyscy ruszyliśmy w procesji dookoła kościoła.

PUO 3 16 PUO 3 17

PUO 3 18 PUO 3 19

PUO 3 23

Na zakończenie wielkie podziękowania do wszystkich kierował nasz Proboszcz ks. Ireneusz.

PUO 3 25

Dziękujemy za dar kolejnego odpustu ku czci św. Wawrzyńca, patrona tego kościoła i całej naszej parafii. Dziękuję Biskupowi Tadeuszowi za takie serdeczne przyjęcie zaproszenia, dziękuję za odprawienie Mszy Świętej w intencji mieszkańców i wszystkich parafian oraz za jakże aktualne w dzisiejszych czasach Słowo Boże kierowane do nas. Dziękuję wszystkim księżom uczestniczącym w uroczystościach. Dziękuję wszystkim mieszkańcom i gościom przybyłym na tą uroczystość. Wszystkich po zakończeniu zapraszają Rady Sołeckie Ługów i Czaslawia wraz z sołtysami na poczęstunek do ługowskiej świetlicy. - składał podziękowania ks. Ireneusz.

Po uroczystościach Biskup Tadeusz Lityński poświęcił najstarsze malowidło znajdujące się w ługowskiej świątyni przedstawiające św. Barbarę oraz pamiątkową tablicę z nazwiskami wszystkich proboszczów naszej parafii.

PUO 3 27 PUO 3 28

Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tych uroczystości, za tą chwilę zaduma na ługowskim cmentarzu, za pieszą pielgrzymkę, za przygotowanie kościoła na wspólne świętowanie oraz za zorganizowanie poczęstunku dla całej naszej wspólnoty.