Parafialne Uroczystości Odpustowe - Uroczysta Msza Święta Odpustowa w Ługach
Punktem kulminacyjnych Parafialnych Uroczystości Odpustowych była szczególna Eucharystia koncelebrowana przez Biskupa Tadeusza Lityńskiego w intencji mieszkańców Ługów i Czasławia oraz wszystkich miejscowości naszej parafii.
Rozpoczynając Mszę Świętą Proboszcz Parafii Ługi ks. Ireneusz Mastej powitał wszystkich przybyłych na tą uroczystość podkreślając jednocześnie wielką rolę ługowskiej świątyni w życiu naszego Kościoła. To nie tylko najstarszy, ale i najbardziej zabytkowy kościół naszej parafii. Jego wielkie znaczenie w życiu Biskupa Tadeusza Lityńskiego jest nam bardzo dobrze znane, bowiem to tu został ochrzczony, to tu przyją I Komunię Świętą i to tu przyjął sakrament Bierzmowania.
Na uroczystość przybyło wielu dostojnych gości wśród których byli księża Dekanatu Nowa Sól z dziekanem ks. Jerzym Gałązką, sekretarz Biskupa ks. Grzegorz Mikołajczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Otyń Pani Barbara Wróblewska, sołtys Ługów Violleta Domin i sołtys Czasławia Ryszard Guz oraz wielu mieszkańców z Ługów, Czasławia i z wszystkich miejscowości naszej parafii.
Podniosłego charakteru uroczystościom dodawał udział w nich strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej ze Suchej oraz piękne brzmienie organów na których w tym dniu grał Dawid Markowski.
W Słowie Bożym Biskup Tadeusz Lityński podkreślał rolę świątyni w życiu wiernych i wielkie znaczenie kultu św. Wawrzyńca w pierwszym tysiącleciu działalności Kościoła.
Kościół jest tym miejscem, który skrywa Boże błogosławieństwo, jest to ta przestrzeń, która jest otwarta na Boże błogosławieństwo. Kościół jest miejscem w którym doświadczamy Bożego błogosławieństwa. Dlatego właśnie tu szukamy oparcia i wsparcia różnych chwilach naszego życia. - wskazywał na rolę świątyni w naszym życiu Biskup Tadeusz.
7 sierpnia Kościół wspomina św. Sykstusa II, który poniósł śmierć męczeńską wraz z czteroma diakonami. Być może to wśród nich znajdował się diakon Wawrzyniec. Misja jaką pełnił w ówczesnych czasach diakon polegała na miłosiernym działaniu, gorliwej modlitwie, postępowaniu drogą prawdy i ofiarowaniu swego życia Kościołowi. Św. Wawrzyńca wspominamy oddzielnie, co świadczy o wielkości tej osoby. - wyjaśniał Biskup Tadeusz.
"Jeżeli mnie prześladowali to i was prześladować będą." Jakże aktualne są w dzisiejszych czasach te słowa Jezusa Chrystusa. Z jakimi formami prześladowań możemy się dziś zetknąć? Pierwszą formą jest oszczerstwo. Rzucanie oszczerstw na chrześcijan zawsze było w modzie. I dziś również z tą formą prześladowania mamy do czynienia w codziennym życiu. Drugą formą prześladowań to próba zamknięcia ust Kościoła w Ewangelii. Wprowadzanie nakazu milczenia, cenzury jak i co czytamy, zakazu mówienia i odwoływania się do treści zawartych w Ewangelii. Trzecią formą prześladowań chrześcijan jest ich fizyczna likwidacja. Rozpoczęła się ona od męczeńskiej śmierci św. Szczepana i trwa do dziś. - mówił Biskup Tadeusz.
Dzisiaj nasza obecność, nasza pielgrzymka, nasza modlitwa, ta eucharystia, to kadzidło i ta procesja jest oddaniem czci Jezusowi Chrystusowi. Jest wyrazem wdzięczności za ten Boży monitoring nad wspólnotą parafialną św. Wawrzyńca, mieszkańcami i domostwami. Jest także wołaniem o opiekę, o to, by żadne nieszcześcia nie złamały nas fizycznie i duchowo, abyśmy byli wierni na wzór św. Wawrzyńca, naszego patrona. - zakończył Biskup Tadeusz.
Po zakończeniu Eucharystii odmówiona została litania do św. Wawrzyńca, a po niej wszyscy ruszyliśmy w procesji dookoła kościoła.
Na zakończenie wielkie podziękowania do wszystkich kierował nasz Proboszcz ks. Ireneusz.
Dziękujemy za dar kolejnego odpustu ku czci św. Wawrzyńca, patrona tego kościoła i całej naszej parafii. Dziękuję Biskupowi Tadeuszowi za takie serdeczne przyjęcie zaproszenia, dziękuję za odprawienie Mszy Świętej w intencji mieszkańców i wszystkich parafian oraz za jakże aktualne w dzisiejszych czasach Słowo Boże kierowane do nas. Dziękuję wszystkim księżom uczestniczącym w uroczystościach. Dziękuję wszystkim mieszkańcom i gościom przybyłym na tą uroczystość. Wszystkich po zakończeniu zapraszają Rady Sołeckie Ługów i Czaslawia wraz z sołtysami na poczęstunek do ługowskiej świetlicy. - składał podziękowania ks. Ireneusz.
Po uroczystościach Biskup Tadeusz Lityński poświęcił najstarsze malowidło znajdujące się w ługowskiej świątyni przedstawiające św. Barbarę oraz pamiątkową tablicę z nazwiskami wszystkich proboszczów naszej parafii.
Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tych uroczystości, za tą chwilę zaduma na ługowskim cmentarzu, za pieszą pielgrzymkę, za przygotowanie kościoła na wspólne świętowanie oraz za zorganizowanie poczęstunku dla całej naszej wspólnoty.