Free Joomla Templates by iPage Hosting
 • Kościół w Książu Śląskim
  Kościół w Książu Śląskim
 • Kościół w Ługach
  Kościół w Ługach
 • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
  Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Polska pod Krzyżem - uroczystość Podwyższenia Krzyża w Otyniu


Pielgrzymując w ramach akcji Polska pod Krzyżem zmierzaliśmy do otyńskiego sanktuarium na uroczystości odpustowe. Kościół w Otyniu ma bowiem właśnie wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego. Wszystkich przybyłych powitał Proboszcz i Kustosz tej świątynii ks. Zbigniew Tartak.

 Polska pod krzyżem  uroczystość 02

Uroczysta Eucharystia koncelebrowana była pod przewodnictwem prałata ks. kanonika Eugeniusza Jankiewicza z Zielonej Góry przy współudziale m.in. naszego proboszcza ks. Ireneusza Masteja. Uroczystość miała bardzo podniosły wymiar. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Miasta Otyń i ościennych sołectw oraz bardzo dużo mieszkańców Otynia.

Polska pod krzyżem  uroczystość 01

W Słowie Bożym ks. Eugeniusz Jankiewicz nawiązywał do idei kultu drzewa Krzyża oraz do trudnych czasów w których przyszło nam obecnie funkcjonować jako chrześcijanie.

Znak Chrystusowego Krzyża jest dla nas Chrześcijan jest znakiem szczególnej identyfikacji. Trzeba nam podkreślić, że ten dzień 14 września, że to święto Podwyższenia Krzyża, jest w tym roku dniem szczególnym, można powiedzieć historycznym. Cała Polska chrześcijańska staje dziś pod znakiem Krzyża przywołując słowa św. Jana Pawła II - Nie wstydźcie się Krzyża i starajcie się na co dzień podejmować Krzyż... - mówił ks. Eugeniusz.

Polska pod krzyżem  uroczystość 05

Zbawienie przyszło przez krzyż, ogromna to tajemnica. Każde cierpienie ma sens, prowadzi do pełni życia. - strofując współczesną pieśń pasyjną ks. Eugeniusz wyjaśniał i przybliżał nam wszystkim jego znaczenie.

Bóg, który ofiarował swojego syna za nas, zaprasza nas do miłości ofiarnej, do dawania siebie innym, do bycia dla braci. W ten sposób stajemy się głosicielami orędzia Bozej miłości, którego szczytem jest eucharystia - sakramentalna ofiara miłości. - mówił ks. Eugeniusz.

Polska pod krzyżem  uroczystość 06

Na zakończenie uroczystej Mszy Świętej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmówienie litanii oraz procesja dookoła otyńskiej świątyni.

Polska pod krzyżem  uroczystość 08

Polska pod krzyżem  uroczystość 09 Polska pod krzyżem  uroczystość 10

Polska pod krzyżem  uroczystość 11

Na zakończenie Proboszcz Parafii Otyń podziękował wszystkim za udział w uroczystości oraz zapraszał na poczęstunek do parafialnej kawiarenki. Nasi pielgrzymi skorzystali z tego zaproszenia kosztują pyszne ciasta i ciepłe napoje.

Polska pod krzyżem  uroczystość 13

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w naszej parafialnej inicjatywie Polska pod Krzyżem za wspólne pielgrzymowanie, modlitwę i spiew oraz za udział w otyńskich uroczystościach Podwyższenia Krzyża Świętego.