Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

IX Jesienny Koncert Kameralny w Zatoniu


22 września w zatońskim kościele Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się już IX edycja Jesiennego Koncertu Kameralnego, którego organizatorem było Stowarzyszenie Nasze Zatonie, Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze Cantores oraz nasz Parafia Ługi.

Koncert 01

W słowach wstępu gospodarze tegorocznego koncertu serdecznie powitali przybyłych gości podkreślając ideę kwestowania podczas tych imprez na rzecz renowacji zatońskich organ S. G. Meinerta. Nasz Proboszcz ks. Ireneusz Mastej dziękował wszystkim zaangażowanym w tą trudną i bardzo kosztowną inicjatywę.

Koncert 02

Za stronę artystyczną odpowiadał prof. Jerzy Markiewicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przybliżał nam kompozytorów i ich muzykę z poszczególnych epok. Koncert został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich wystąpił Michał Kocot znany i utytułowany organista, który zaprezentował nam utwory grane na pozytywie.

Koncert 03 Koncert 04

 

W drugiej części koncertu wystąpił Danczowski Cello Quartet w składzie Maria Bielewicz – wiolonczela, Małgorzata Bleja – wiolonczela, Julia Grzegorzewska – wiolonczela i Anna Papierz – wiolonczela, czyli cztery wiolonczelistki. Zaprezentowały nam utwory A. Piazzolli, R. Matza, L. Forino.

Koncert 08 Koncert 07

Koncert 06

Muzyczne części rozdzieliła bardzo ciekawa prezentacja Adama Olejnika z Ars Organum dotycząca znaczenia zatońskich organów na Ziemi Lubuskiej. Opowiadając o ich unikalnej budowie, prezentował poszczególne części z których są wykonane od maleńkich drewnianych śróbek poprzez piszczałki, a na płucach organ czyli miechach kończąc. Każdy z zainteresowanych mógł nie tylko zapoznać się ze szczegółową budową organów, ale i fizycznie dotknąć każdego elementu.

Koncert 05

W tle górowały obrazy przedstawiające jesienne pejzaże. To kolekcja obrazów prof. Czesława Osękowskiego, który udostępnił na potrzeby koncertu prace K.F. Seifferta. Po zakończeniu części oficjalnej można było skorzystać z obecności wielu osób z zielonogórskiego świata kultury i porozmawiać na bliskie nam tematy, jak m.in. te związane z renowacją zatońskich organ S.G.Meinerta, które, jak podkreślał Adam Olejnik, można przyrównać śmiało do wartości historycznych np. ołtarza Wita Stwosza w Katedrze Mariackiej w Krakowie.

Koncert 09

Mając taki zabytek wartość kulturalna Zatonia po ich odnowieniu na pewno wzrośnie i kto wie może znajdzie się ono na szlaku koncertów organowych zachodniej Polski. Tego właśnie byśmy sobie życzyli dziękując wszystkim ofiarodawcom i osobom zaangażowanym w ich trudną renowację.

IX Jesienny Koncert Kameralny w Zatoniu przeszedł do historii. Za rok jubileuszowe wydanie tej muzycznej uczty. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tego koncertu i udział w nim. Zapraszamy do wspomnieniowego obejrzenia nagrań tego wydarzenia Bogdana Pastyrczyka na kanale YOUTUBE:

Relacja z koncertu

Koncert Michała Kocota na pozytywie

Koncert Danczowski Cello Quartet na czterech wiolonczelach