IX Jesienny Koncert Kameralny w Zatoniu
22 września w zatońskim kościele Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się już IX edycja Jesiennego Koncertu Kameralnego, którego organizatorem było Stowarzyszenie Nasze Zatonie, Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze Cantores oraz nasz Parafia Ługi.
W słowach wstępu gospodarze tegorocznego koncertu serdecznie powitali przybyłych gości podkreślając ideę kwestowania podczas tych imprez na rzecz renowacji zatońskich organ S. G. Meinerta. Nasz Proboszcz ks. Ireneusz Mastej dziękował wszystkim zaangażowanym w tą trudną i bardzo kosztowną inicjatywę.
Za stronę artystyczną odpowiadał prof. Jerzy Markiewicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przybliżał nam kompozytorów i ich muzykę z poszczególnych epok. Koncert został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich wystąpił Michał Kocot znany i utytułowany organista, który zaprezentował nam utwory grane na pozytywie.
W drugiej części koncertu wystąpił Danczowski Cello Quartet w składzie Maria Bielewicz – wiolonczela, Małgorzata Bleja – wiolonczela, Julia Grzegorzewska – wiolonczela i Anna Papierz – wiolonczela, czyli cztery wiolonczelistki. Zaprezentowały nam utwory A. Piazzolli, R. Matza, L. Forino.
Muzyczne części rozdzieliła bardzo ciekawa prezentacja Adama Olejnika z Ars Organum dotycząca znaczenia zatońskich organów na Ziemi Lubuskiej. Opowiadając o ich unikalnej budowie, prezentował poszczególne części z których są wykonane od maleńkich drewnianych śróbek poprzez piszczałki, a na płucach organ czyli miechach kończąc. Każdy z zainteresowanych mógł nie tylko zapoznać się ze szczegółową budową organów, ale i fizycznie dotknąć każdego elementu.
W tle górowały obrazy przedstawiające jesienne pejzaże. To kolekcja obrazów prof. Czesława Osękowskiego, który udostępnił na potrzeby koncertu prace K.F. Seifferta. Po zakończeniu części oficjalnej można było skorzystać z obecności wielu osób z zielonogórskiego świata kultury i porozmawiać na bliskie nam tematy, jak m.in. te związane z renowacją zatońskich organ S.G.Meinerta, które, jak podkreślał Adam Olejnik, można przyrównać śmiało do wartości historycznych np. ołtarza Wita Stwosza w Katedrze Mariackiej w Krakowie.
Mając taki zabytek wartość kulturalna Zatonia po ich odnowieniu na pewno wzrośnie i kto wie może znajdzie się ono na szlaku koncertów organowych zachodniej Polski. Tego właśnie byśmy sobie życzyli dziękując wszystkim ofiarodawcom i osobom zaangażowanym w ich trudną renowację.
IX Jesienny Koncert Kameralny w Zatoniu przeszedł do historii. Za rok jubileuszowe wydanie tej muzycznej uczty. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tego koncertu i udział w nim. Zapraszamy do wspomnieniowego obejrzenia nagrań tego wydarzenia Bogdana Pastyrczyka na kanale YOUTUBE:
Koncert Michała Kocota na pozytywie
Koncert Danczowski Cello Quartet na czterech wiolonczelach