Ostatnia Msza Święta Ks Ireneusza jako Proboszcza

W sobotę 31 lipca nasz Proboszcz ks. Ireneusz Mastej po raz ostatni jako Pasterz tej Parafii odprawił Mszę Świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

Ostatnia Msza Irka 01

Na uroczystość przybyło bardzo dużo mieszkańców Barcikowic, Marzęcina i Zatonia, a także mieszkańcy innych miejscowości. Smutek towarzyszył każdemu z nas.

Ostatnia Msza Irka 02 Ostatnia Msza Irka 03

Ostatnia Msza Irka 04

Odświętnie przystrojono kościół na tę okazję, a na sobotnią Mszę przyszła cała służba liturgiczna. Brakowało nam tylko organistów. Niestety ani p. Natalia, ani p. Grzegorz nie mogli być tego dnia.

Ostatnia Msza Irka 05

Nie było też specjalnego Słowa Bożego. Ksiądz Ireneusz za to podziękował wszystkim. Dziękował za wszystko co udało się zrealizować przez te siedem lat. Było ciężko, ale z Bożą pomocą daliśmy radę przeprowadzić wiele etapów remontów zabezpieczając kościół tak, aby bezpiecznie można było w nim przebywać.

Ostatnia Msza Irka 06

Udało się też przenieść siedzibę parafii do Zatonia, kościół w Suchej został naturalnie odłączony i przyłączony do Parafii w Drzonkowie, a mniejsza obecnie nasza Parafia została włączona do Dekanatu Zielona Góra Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ostatnia Msza Irka 07

Wiele razem przeżyliśmy, wiele kilometrów przeszliśmy i przejechaliśmy, wiele wspólnych spraw nas połączyło. Tą najważniejszą był kościół w Zatoniu. Tu jest nasz dom - Dom Boży.

Ostatnia Msza Irka 10 Ostatnia Msza Irka 11

Ostatnia Msza Irka 12

- Cieszę się, że przez te siedem lat miałem przyjemność tu z Wami współpracować, w tej sferze duszpasterskiej i i w tej sferze materialnej, że udało się zmienić oblicze tego kościoła. - mówił ks. Ireneusz.

- Ja Was wszystkich znam i Wy mnie wszyscy znacie. Szkoda. Mam już swoje lata i w nowej Parafii będę musiał uczyć się od nowa ulic, domów, ludzi. A tutaj? Tutaj jesteśmy jak jedna wielka rodzina. - ze wzruszeniem mówił nasz Proboszcz.

Ostatnia Msza Irka 14

- Jeśli będziemy rozsiewać nienawiść, złe słowa, złe informacje, wtedy będą nas te informacje dołowały. Jeśli będziemy rozpowszechniać dobre słowa, prawdę, miłość to wtedy i my będziemy lepiej się czuli. Słuchajmy słowa, które Bóg do nas mówi i tym dobrym słowem, bożym i takim ludzkim, dzielmy się z innymi, a wtedy w naszych sercach pojawią się piękne plony i piękne owoce. - zakończył ks. Ireneusz.

Ostatnia Msza Irka 17

W imieniu mieszkańców i wiernych kościoła w Zatoniu podziękowania złożyli ks. Ireneuszowi Sołtys Krzysztof Sadecki i Aldona Karwacka ze Stowarzyszenia Nasze Zatonie.

- To jest już koniec. Moja ostatnia Msza Święta. Przepraszam za moje uchybienia, które wynikały z mojej ludzkiej ułomności i niedoskonałości. Jeśli kogoś skrzywdziłem, jeśli kogoś od kościoła odwróciłem niech mi wybaczy. Przepraszam i bardzo Wam dziękuję. Za to, że mogłem wśród Was być i wspólnie żyć bardzo, bardzo Wam dziękuję. - mówił wzruszony ks. Ireneusz.

Na zakończenie nasz Proboszcz udzielił Bożego Błogosławieństwa wszystkim mieszkańcom.

Ostatnia Msza Irka 20

Po Mszy Świętej był jeszcze czas na osobiste podziękowania, słowa pożegnania i uściśnięcie sobie dłoni. W poniedziałek ks. Ireneusz opuści Plebanię i naszą Parafię, ale mamy nadzieję, że będzie u nas częstym gościem. Tu przecież ma swój Dom i swoją rodzinę.

Ostatnia Msza Irka 21 Ostatnia Msza Irka 22 Ostatnia Msza Irka 23

Ostatnia Msza Irka 24