Free Joomla Templates by iPage Hosting
 • Kościół w Książu Śląskim
  Kościół w Książu Śląskim
 • Kościół w Ługach
  Kościół w Ługach
 • Kościół w Zielonej Górze - Sucha
  Kościół w Zielonej Górze - Sucha
 • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
  Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

W Zatoniu przy kościele stanął nowy krzyż


Od dłuższego czasu planowana była zmiana krzyża przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zatoniu. Dotychczasowy wykonany jest z stali i ciężko utrzymać go we właściwym stanie technicznym. Podczas zeszłorocznych prac remontowych nadarzyła się ku temu okazja.

Zatonie Krzyż 01 Zatonie Krzyż 02

Z inicjatywy naszego Proboszcza ks. Ireneusza Masteja wykonawca prac remontowych Krzysztof Dobrowolski rozpoczął poszukiwanie odpowiedniego do tego celu drzewa. I tak zakupiono piękną dębinę z Puszczy Noteckiej, której wiek szacowano na ponad 250 lat. Po okresie osuszania, obróbki i przygotowania bel można było rozpocząć składanie całego krzyża. Jego trzon oraz ramiona powstały z samego rdzenia pięknego wiekowego dębu. Oczywiście wszystko było kupowane w zgodzie z prawem.

Zatonie Krzyż 03 Zatonie Krzyż 04

Jak podkreślał Krzysztof Dobrowolski:

W naszych, nadodrzańskich lasach nie ma tak pięknych dębów. Niestety są zbyt mocno poskręcane i posiadają bardzo dużą ilość sęków. - wyjaśniał p. Krzysztof.

Po przygotowaniu krzyża został on przywieziony na początku tego roku do zatońskiego kościoła i już tutaj następowało jego dalsze przygotowanie. Został on odpowiednio zakonserwowany i pomalowany. Jego waga przekraczała 300 kg. Dlatego też w sobotni deszczowy poranek pojawiło się kilkoro mężczyzn oraz pracownicy p. Krzysztofa Dobrowolskiego, którzy pod nadzorem ks. Ireneusza mieli zamontować krzyż w spejalnym przygotowanym miejscu na placu przy kościele.

Zatonie Krzyż 05 Zatonie Krzyż 06

Miejsce to jest szczególne. Widać je daleko aż z naszej głównej drogi. Najlepiej jest widoczny z mostku przy przedszkolu. - podkreślał ks. Ireneusz, który bardzo długo zastanawiał się nad miejscem postawienia nowego krzyża. - To miejsce jest właściwe i ustawienie też jest szczególne. Krzyż bowiem zwrócony jest w kierunku północnym, a ramiona wskazują dokładnie wschód i zachód.

Zatonie Krzyż 07 Zatonie Krzyż 08

Do przewiezienia i postawienia krzyża musieliśmy użyć ciężkiego sprzętu, który użyczyli Piotr i Jan Tabor. Z wielką ostrożnością, przy odpowiednim zabezpieczeniu, został on postawiony w docelowym miejscu.

Zatonie Krzyż 09 Zatonie Krzyż 10

Zatonie Krzyż 11 Zatonie Krzyż 12

Teraz marzy mi się jeszcze, aby został on podświetlony, tak by nocą był wyraźnie widoczny z daleka. - mówił podczas Mszy Świętej w niedzielę nasz Proboszcz. Teren wokół kościoła został już uporządkowany, posiana została trawa, a niedługo pojawią się też ławeczki na których wierni będą mogli obok krzyża spocząć.

Zatonie Krzyż 13

Dziękujemy wszystkim za ten nowy krzyż. Przede wszsytkim dziękujemy p. Krzysztofowi Dobrowolskiemu i jego zespołowi oraz naszemu Proboszczowi za tą inicjatywę, za ciężką pracę i całe piękno, jakie widać wewnątrz i wokół naszego zatońskiego kościoła.