Free Joomla Templates by iPage Hosting
 • Kościół w Książu Śląskim
  Kościół w Książu Śląskim
 • Kościół w Ługach
  Kościół w Ługach
 • Kościół w Zielonej Górze - Sucha
  Kościół w Zielonej Górze - Sucha
 • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
  Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Istota Bożego Ciała - uroczystość w Zatoniu


Od ponad trzech miesięcy świat, Europa, Polska zmaga się z pandemią. Inny był Wielki Post, inne były święta Wielkiej Nocy, inne jest też święto Ciała i Krwi Pańskiej zwane świętem Bożego Ciała.

Boże Ciało 01

Tylko czy naprawdę inne? Czy dla ludzi wierzących skutki pandemii, zakazy, nakazy, obostrzeżenia mogą coś zmienić? Istotą święta Ciała i Krwi Pańskiej jest bowiem wewnętrzna potrzeba udziału w Eucharystii oraz przyjęciu Komunii Świętej. Bóg w swojej miłości daje nam siebie w Eucharystii i szczęśliwi ci, którzy potrafią czytać konkretne znaki i nie myśleć tylko o tym jak, było kiedyś, ale przyjąć to, co się dzieje tu i teraz.

Boże Ciało 02

Uroczystość Bożego Ciała w Zatoniu poprowadził ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Boże Ciało 03 Boże Ciało 04

W Słowie Bożym kierowanym do wszystkich mówił o istocie tego święta, o wielkich wartościach i o wielkim znaczeniu spożywania Ciała samego Boga. To w nim wierni widzą sens życia, to w nim mają ukojenie, to w nim znajdują radość życia i to w nim mają siłę wewnętrzną do działania.

Boże Ciało 05

Chcemy Bogu dziękować, że On, wszechmocny, potężny, przychodzi do nas z konkretnym znakiem. Zaprasza nas do tego, abyśmy ten znak przyjmowali, abyśmy rozważali ten znak, abyśmy widzieli, że Eucharystia dla chrześcijanina jest fundamentalnym obrazem, bez którego nie ma życia, bez którego po prostu umieramy. - mówił ks. Tomasz.

Boże Ciało 06

Bracia i Siostry, w uroczystość Bożego Ciała, prośmy Pana Boga, prośmy o wrażliwość na najświętsze Ciało i Krew Pana Jezusa, prośmy o to, byśmy chcieli jeszcze mocniej żyć Eucharystią, prośmy o to, kiedy jesteśmy w stanie grzechu, byśmy szukaliratunku spowiedzi i by w naszym życiu było jak najmniej Eucharystii bez przyjmowania Komunii Świętej. Eucharystia zakłada spożywanie. Więc chciejmy, jak tylko potrafimy, do niej przystępować, nią się karmiś. Wtedy będziemy widzieć więcej, wtedy będziemy widzieć ziemię obiecaną, do której Bóg nas dzisiaj zaprasza. - podsumował ks. Tomasz.

Boże Ciało 07

Inaczej niż zwykle, ale z tym samym zapałem i z tym samym celem przeszliśmy wokół kościoła niosąc Najświętszy Sakrement.

Boże Ciało 08 Boże Ciało 09

Boże Ciało 10

Po zakończeniu procesji Bożego Ciała odśpiewaliśmy uroczyście Te Deum Laudamus, po którym ks. Tomasz udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Boże Ciało 11 Boże Ciało 12

Dziękujemy ks. Tomaszowi za poprowadzenie uroczystości Bożego Ciała, za przypomnienie i przybliżenie nam istoty tego święta. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tej wyjątkowej Eucharystii, za dekoracje, uprzątnięcie terenu wokół kościoła, za wspólny z panią Natalią śpiew, za udział w Mszy Świętej i procesji.