Free Joomla Templates by iPage Hosting
 • Kościół w Książu Śląskim
  Kościół w Książu Śląskim
 • Kościół w Ługach
  Kościół w Ługach
 • Kościół w Zielonej Górze - Sucha
  Kościół w Zielonej Górze - Sucha
 • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
  Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Uroczysta Msza Święta Odpustowa w Książu Śląskim


W trudnym czasie obowiązujących jeszcze obostrzeń epidemicznych staramy powoli powracać do normalności nie tylko w naszych domach, nie tylko w pracy, ale również w życiu religijnym. Z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności w środowe popołudnie odprawiono Mszę Świętą Odpustową ku czci patrona tego małego kościółka św. Jana Chrzciciela.

Odpust w Książu 01

Uroczystości przewodniczył sekretarz Biskupa Tadeusz Lityńskiego ks. Grzegorz Mikołajczyk, a modliliśmy się w intencji mieszkańców Książa Śląskiego, tych obecnie mieszkających tu, jak i tych, którzy żyli tu przed laty i odeszli już do wieczności.

Odpust w Książu 02

Trzydzieci lat temu przeżywaliśmy tu pierwszy odpust po tym, jak kościół ten został wybudowany i zaadoptowany do kultu religijnego, pięć lat temu przeżywaliśmy jego 25-lecie i wtedy uroczystą Mszę Świętą odprawił Biskup Tadeusz Lityński. A dziś mamy kolejny jubileusz tej świątyni - 30-lecie kościoła w Książu Śląskim. Witam serdecznie mieszkańców i wszystkich parafian, a przede wszystkim ks. Grzegorza. - rozpoczynał uroczystość nasz Proboszcz ks. Ireneusz.

Odpust w Książu 03

Wzywając wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela pragnę powierzyć wszystkich żyjących, tworzących wspólnotę Książa Śląskiego, a także wszystkich tych, których nie ma już wśród nas, a którzy wybudowali, troszczyli się i dbali o ten kościół. Czasy mamy obecnie bardzo trudne. Ale czy nasi przodkowie mieli lepsze czasy? Żyli podczas wojny, okupacji, żyli w ciężkich dla kościoła czasach stalinizmu, a mimo to udało się im przetrwać i uchronić wiarę swoich dziadów i pradziadów. I w takim czasie beznadziei szukali oni i szukajmy my oparcia w prorokach, którzy wskazują nam właściwą drogę do Chrystusa. Takim właśnie prorokiem był św. Jan Chrzciciel patron tej świątyni. - rozpoczął Mszę Świętą ks. Grzegorz.

Odpust w Książu 04

W Słowie Bożym ks. Grzegorz podkreślał wielką rolę proroków w przeszłości oraz proroków naszych czasów, którzy stanowili swoistego rodzaju drogowskaz dla swojego ludu, dla ludzi wierzących, którzy czasem gubili się i dalej się gubią w gąszczu problemów czasów w których żyją. Oni walczyli o zachowanie wiary w czasach w których żyli. I każdy z nas jest właśnie takim prorokiem, chrześcijaninem dającym świadectwo wierze, którą wyznaje. Trzeba twardo i stanowczo jej bronić, a niekiedy, jak pokazuje historia, oddać za nią życie.

Takim wspaniałym przykładem jest św. Jan Chrzciciel. - mówił do nas ks. Grzegorz.

Odpust w Książu 05

W tym małym książęcym kościólku pięknie rozbrzemiały pieśni przygotowane specjalnie na tę uroczystość przez p. Katarzynę Jastrzębską. Wszyscy wierni włączali się do wspólnego wychwalania św. Jana Chrzciciela.

Odpust w Książu 06

Na zakończenie nasz Proboszcz podziękował wszystkim za przygoowanie tej uroczystości. Dziękował przede wszystkim ks. Grzegorzowi za przypomnienie roli każdego chrześcijanina.

Trzeba mówić mocno, trzeba walczyć, bo przecież nie tylko ksiądz ma walczyć o prawdę, ale przecież każdy z nas od chrztu świętego jest prorokiem, każdy ojciec, każda matka. Czasem trzeba powiedzieć coś mocno i dziś ks. Grzegorz do tego nas zachęcał. - podsumowywał ks. Ireneusz.

Odpust w Książu 07

Na zakończenie uroczystości wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła, a po jej zakończeniu ks. Grzegorz udzielił wszystkim odpustowego błogosławieństwa.

Odpust w Książu 08 Odpust w Książu 10

Odpust w Książu 09

Dziękujemy ks. Grzegorzowi oraz naszemu Proboszczowi za zorganizowanie w tym trudnym czasie pięknej uroczystości, za wygłoszone Słowo Boże i mocne treści kierowane do nas. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tej uroczystości oraz za udział w niej.