Free Joomla Templates by iPage Hosting
 • Kościół w Książu Śląskim
  Kościół w Książu Śląskim
 • Kościół w Ługach
  Kościół w Ługach
 • Kościół w Zielonej Górze - Sucha
  Kościół w Zielonej Górze - Sucha
 • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
  Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Światłem miłosierdzie, a ciepłem miłość - Wigilia Bożego Narodzenia w Zatoniu


Święta Noc, która zmieniła bieg historii świata, Święta Noc w której my dzisiaj uczestniczymy, która zaprasza nas do patrzenia na Boga. Boga, który wciela się w postać człowieka, Boga, który chce nas przeprowadzić do nowego lepszego życia. Chcemy w tej dzisiejszej Eucharystii jeszcze bardziej niż kiedykolwiek zobaczyć Boże Narodzenie, zobaczyć Boga, który rodzi się dla każdego z nas. - tak rozpoczynał zatońską Pasterkę ks. Tomasz Duszczak, który zaszczycił nas swoją obecnością i koncelebrował wieczorną Pasterkę w Zatoniu.

Wigilia 2020 01

W trudnych czasach pandemii udało się przygotować kościół do tego wyjątkowego momentu narodzin Syna Boga żywego, Jezusa Chrystusa. Na Mszy Świętej w związku z panującymi obostrzeżeniami pojawiło się około trzydziestu wiernych. I w tej odświętnej atmosferze, w klimacie pięknych polskich kolęd powitaliśmy nowonarodzonego Pana, którego symbolicznie położono w zatońskim żłobie.

Wigilia 2020 08

Podczas Słowa Bożego ks. Tomasz wyjaśniał sens narodzin Syna Bożego wkazując, iż jego sednem była i jest miłość Boga do człowieka.

Bóg jest blisko każdego z nas, blisko mojego życia, moich radości, mojej rodziny, moich spraw. Ale przede wszystkim Bóg jest blisko mnie przy moich ciemnościach, które mogą zostać rozświetlone światłem nigdy nie gasnącym - Jezusem Chrystusem. - rozpoczynał rozważania ks. Tomasz.

Wigilia 2020 03

Światłem Boga jest Jego miłosierdzie. Ciepłem jest Jego miłość. Dzisiaj rozpoczynaliśmy liturgię w ciemnościach. Po co? Aby przyjąć światło płynące z Betlejem, które i wskazuje drogę, i daje nadzieję. Wskazuje drogę do Boga, przy którym człowiek zawsze może uzyskać siłę. Dzisiaj, jak nigdy dotąd, potrzebujemy Boga w naszych sercach, rodzinach, wspólnotach, w naszym świecie... - kontynuował myśl ks. Tomasz.

Wigilia 2020 04

Dzisiaj wydaje się, że to właśnie patrzenie na Jezusa jest lekarstwem, które, jak nigdy dotąd, potrzebujemy, by być wobec siebie lepszym, wrażliwszym, nie obojętnym. I tak, jak Bóg z miłości wcielił się dla nas, tak i my wciąż poszukujmy tego, co najlepsze jest dla bliźnich. A przez to będziemy stawać się świadkami tej Świętej Nocy, od której wszystko jest inne i może być inne także i dla mnie. - zakończył ks. Tomasz.

To ważne Słowo, które pokazuje czego tak naprawdę nam potrzeba i w jaki sposób możemy to osiągnąć. To taki powrót do źródeł wiary, do podstaw, do przyczyny tego, co Bóg nam oferuje, a z czego my nie potrafimy korzystać.

Wigilia 2020 02

Pięknie, wyjątkowo, a nawet ekstrawagancko, jak niektórzy komentowali, przystrojono zatońską świątynię na ten bożonarodzeniowy okres. Obok Krzyża stanęła nawet choinka , a strudzonych długą drogą do kościoła ogrzało rozpalone ognisko.

Wigilia 2020 07

Wigilia 2020 10 Wigilia 2020 09

Na zakończenie uroczystego nabożeństwa Proboszcz ks. Ireneusz podziękował ks. Tomaszowi za przewodniczenie uroczystości oraz za mocne Słowo Boże.

Dziękuję ks. Tomaszowi za odprawienie tego nabożeństwa, za Słowo Boże, którego nam potrzeba w tych trudnych czasach. Musimy wracać do źródeł, musimy wracać do Jezusa Chrystusa. Dziękuję grupie dekoracyjnej za przygotowanie świątyni, za dekoracje, za ustawienie choinek, za każde dobro wkładane do naszego Domu Bożego. Muszę powiedzieć, że w ostatnim tygodniu byli przedstawiciele miasta, którzy byli pełni uznania i podziwu dla gospodarzy tego miejsca - dla mieszkańców Zatonia i Barcikowic - za to jak dbają o ten kościół. - mówił ks. Ireneusz.

Wigilia 2020 06

W imieniu pana Sołtysa i w swoim imieniu chciałbym życzyć Wam wszystkim dobrych, szczęśliwych i błogosławionych świąt. - na zakończenie złożył życzenia ks. Ireneusz.

Dziękujemy ks. Tomaszowi i ks. Ireneuszowi za trud prowadzenia nas w stronę światła, za wskazywanie właściwej drogi do Boga. Dziękujemy za piękną uroczystość. Wszystkim zaś dziękujemy za udział w tej liturgii i życzymy Bożego ciepła na drodze do światłości.