Free Joomla Templates by iPage Hosting
 • Kościół w Książu Śląskim
  Kościół w Książu Śląskim
 • Kościół w Ługach
  Kościół w Ługach
 • Kościół w Zielonej Górze - Sucha
  Kościół w Zielonej Górze - Sucha
 • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
  Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Zmarł ks. kanonik Ryszard Urbański


W sobotę zmarł ks. kanonik Ryszard Urbański pochodzący z Zatonia. Został wyświęcony w 1963r przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i przez całą posługę pracował w Diecezji Warszawskiej i Łowickiej. Pogrzeb ks. Ryszarda odbędzie się w połowie tygodnia w środę lub w czwartek w Zielonogórskiej Zawadzie.

ks urbanski

Ryszard Urbański urodził się 8 września 1936 roku w Wólce Obrowskiej (parafia Sielec, Diecezja Pińska). Po ukończeniu seminarium duchownego uzyskał święcenia kapłańskie 26 maja 1963 roku z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu jego kapłaństwo było ściśle związane z parafiami na terenie Mazowsza. Początkowo był wikarym w Złakowie Kościelnym, Kiernozii, Mińsku Mazowieckim i Raszynie. Pierwsze probostwo objął w Sobikowie w Parafii św. Stanisława w 1974 roku. W 1983 roku objął na zaledwie kilka miesięcy probostwo Parafii św. Bartłomieja w Żelechlinkowie.

Z powodu rezygnacji ks. Stanisława Pawlika z funkcji proboszcza Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Otwocku-Świdrze właśnie ks. Ryszardowi Urbańskiemu powierzono tę funkcję 25 czerwca 1984 roku. System polityczny w którym przyszło objąć to probostwo był bardzo trudny. Jeszcze trudniejsza była sytuacja parafii. Nie posiadała swojego kościoła, a jedynie kaplicę. Rok wcześniej zaakceptowano projekt i wydano pozwolenie na budowę nowego kościoła. Nowy proboszcz dzięki przychylności i ofiarności parafian z wielką determinacją kontynuował rozpoczętą budowę kościoła w Świdrze.

12 czerwca 1993 r. ordynariusz bp Kazimierz Romaniuk poświęcił nową świątynię. Dziś kościół wygląda imponująco. Przestronny: 500 m2, jednonawowy budynek, starannie wykończony - według projektu prof. Adolfa Szczypińskiego - wyposażony w nowoczesne nagłośnienie, zasłynął już z obrazu Patronki kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, który choć nieznanego pochodzenia i autora cieszy się dużym kultem wśród wiernych.

Ks. Ryszard Urbański od 1991 roku był również ojcem duchownym Dekanatu Otwockiego, a w latach 1997 - 2002 członkiem Rady Kapłańskiej. Od roku 1992 był również kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej. Na Wyższym Metropolitarnym Seminarium Duchownym uzyskał tytuł ex universa.

ks urbanski 4

Przede wszystkim był jednak Proboszczem Parafii w Świdrze i pasterzem swoich parafian. Jak mówił - Mieszkańcy Świdra chętnie angażowali się w różnoraką działalność parafialną. Działało tam wiele grup modlitewnych, które aktywnie wspierały życie parafialne. Zwieńczeniem posługi Ks. Ryszarda Urbańskiego była konsekracja kościoła w dniu 11 września 2011 roku. Była ona pięknym zakończeniem 27 letniego pasterzowania w Parafii w Świedrze. 12 września 2011 roku ks. Ryszard Urbański przeszedł na zasłużoną emeryturę.

W 2015 roku odwiedził Zatonie i tu spotkał się z Proboszczem ks. Ireneuszem Mastejem odprawiając uroczystą Mszę Świętą I piątku.

Polecajmy zmarłego ks. Ryszarda Panu Bogu w naszej modlitwie.