Rozpoczynają się nabożeństwa majowe

W tym roku podczas nabożeństw majowych po raz pierwszy będzie odmawiana Litania Loretańska z wezwaniami, które do tekstu modlitwy dołożył papież Franciszek.

Maj w Kościele Katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Parafie i rodziny intensywniej modlą się w tych dniach za wstawiennictwem Maryi, w kościołach lub przed przydrożnymi kapliczkami, odmawiając Litanię Loretańską oraz śpiewając pieśni maryjne.  Nabożeństwa majowe są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie. Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie  w 1852 r. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne.

Również i nasza Parafia zachęca do codziennego odmawiania Litanii Loretańskiej w kościołach, przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych. Litanię w kościołach odmawiamy przed rozpoczęciem Mszy Świętej, a w dniach powszednich o godz. 18:00.

MBCzzZ

Konferencja Episkopatu Polski 28 sierpnia 2020 r. zatwierdziła polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej. Są to wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”.

Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., brzmią w języku polskim kolejno: „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Wezwanie „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu (po wezwaniu „Matko łaski Bożej”), będzie znajdować się w nowym miejscu.