Parafialne uroczystości Bożego Ciała w Ługach

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej zwana powszechnie świętem Bożego Ciała jest jednym z najważniejszych świąt. Zeszłego roku uroczystości te miały charakter symboliczny z powodu panującej pandemii. W tym roku nasz Proboszcz przy aprobacie mieszkańców Ługów i Czasławia zdecydował o organizacji pełnych uroczystości z procesją ulicami Ługów.

Pan Bóg wybiera miejsce i wybiera czas, aby spotkać się ze swoim ludem. I dziś tu w kościele św. Wawrzyńca jest to miejsce i to jest ten czas, kiedy Pan Bóg oczekuje na nas. Jesteśmy tutaj, bo odpowiadamy na to Boże zaproszenie kierowane do nas. - witał serdecznie wszystkich nasz Proboszcz.

Lugi Boze Cialo 03

Boże Ciało jest tym dniem, kiedy na nowo przeżywamy pamiątkę Wielkiego Czwartku, pamiątkę ustanowienia Mszy Świętej i Komunii Świętej. Dzisiaj nie ma tu Bożego Grobu, nie ma Ciemnicy, nie ma ołtarzy, bo dziś nie o to chodzi, ale dzisiaj wyjdziemy na ulice naszej miejscowości do czterech ołtarzy. - rozpoczynał Słowo Boże ks. Ireneusz.

Lugi Boze Cialo 01

Jaka jest istota święta Bożego Ciała? Tak sobie myślę, że Ługi zawsze były miejscowością rolniczą. Tutaj macie swoje pola, łąki, przy domach ogrody i sady. Wszystko, co mieliście w ogródkach posadzić, posadziliście, wszystko, co mieliści posiać na polach, posialiście. I co dalej? I już nic więcej zrobić nie możecie. Dlatego jest Boże Ciało. Teraz wszystko zależy od Pana Boga. Dlatego pójdziemy w procesji, aby Pan Bóg błogosławił naszym polom, naszym ogrodom, naszym gospodarstwom. Pójdziemy, aby Bóg błogosławił nam, bo człowiek już teraz jest bezsilny, już człowiek nic nie może zrobić. - wyjaśniał ks. Ireneusz.

Lugi Boze Cialo 05

Święto to miało też wyjątkowy wymiar, ponieważ po raz pierwszy w historii naszej parafii w uroczystość Bożego Ciała dziewczynka Oliwia przystąpiła do sakramentu I Komunii Świętej. Takiej sytuacji jeszcze nie odnotowano w księgach parafialnych.

Lugi Boze Cialo 06

Po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej wszyscy wyruszyliśmy w procesji do czterech ołtarzy. Niosąc Krzyż, chorągwie, sypiąc kwiaty i niosąc Boże Ciało ulicami Ługów. Pięknie przystrojone i udekorowane cztery ołtarze przypominały nam słowami Suplikacji naszą małość, kruchość i zależność od Pana Boga.

Lugi Boze Cialo 08 Lugi Boze Cialo 09

Lugi Boze Cialo 11

Lugi Boze Cialo 12 Lugi Boze Cialo 13

Lugi Boze Cialo 16 Lugi Boze Cialo 18

Lugi Boze Cialo 17

Lugi Boze Cialo 23

Lugi Boze Cialo 25 Lugi Boze Cialo 27

Lugi Boze Cialo 26

Było to piękne świadectwo wiary. Dziękujemy mieszkańcom Ługów i Czasławia za przygotowanie tej uroczystości. Pięknie dziękujemy służbie liturgicznej, chłopcom niosącym poduszki, dziewczynkom sypiącym kwiatki, paniom niąsącym sztandary i mężczyznom niosącym baldachim i prowadzącym naszego pasterza, a pani Natalii za piękny śpiew. Wszystkim pięknie dziękujemy za udział w tej uroczystości.

Dziękujemy przede wszystkim naszemu Proboszczowi ks. Ireneuszowi za chęć organizacji, za wiarę w to, że tak trzeba, i nadzieję, że nic się złego nie stanie. Dziękujemy za piękne Słowo Boże i za to przewodnictwo naszej małej owczarni, która zmierzała za swoim Pasterzem ulicami Ługów dając piękne świadectwo swojej wiary.

Lugi Boze Cialo 28