Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Uroczysta Msza Święta Odpustowa w Książu Śląskim


24 czerwca odprawiona została uroczysta Msza Święta Odpustowa ku czci św. Jana patrona kościoła w Książu Śląskim. Eucharystia koncelebrowana była przez ks. prof. Tadeusza Stanisławskiego oraz przez naszego Proboszcza ks. Ireneusza Masteja.

2021 Ksiaz Odpust 01

Uroczystość ku czci św. Jana jest ważnym wydarzeniem naszej Parafii z dwóch powodów. Św. Jan jest patronem kościoła i wspólnoty w Książu Śląskim, ale również i partonem dawnego kościoła w Zatoniu, którego ruiny znajdują się niedaleko zatońskiego parku. Z drugiej zaś strony św. Jan, obok św. Marcina i św. Wawrzyńca oraz Matki Bożej Częstochowskiej, jest głównym partonem wspólnot calej naszej parafii.

2021 Ksiaz Odpust 02

Jak co roku, mieszkańcy przygotowali świątynię do tego święta. Proboszcz powitał wszystkich przybyłych na uroczystość, która była odprawiana w intencji mieszkańców Książa Śląskiego, zarówno żyjących, jak i tych, których nie ma już pośród nas.

2021 Ksiaz Odpust 04

W Słowie Bożym ks. Tadeusz podkreślał rolę św. Jana, przypominając jego postać, jego działalność i męczeństwo, ale przede wszystkim jego postawę.

Przez całe swoje życie św. Jan był wierny jednemu, głosowi Boga, który rozpoznawał w swoim życiu, i który kazał mu odcinać się od wszystkiego, co nie było Boże. My bardzo często w ciężkich czasach tęsknimy do tego, jak było i jak jest. Zastanawiamy się, jak prędko powrócimy do czasów sprzed obecnych problemów. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w pewnych kwestiach nigdy już nie będzie tak, jak było kiedyś. Bóg w naszym życiu stawia przed nami nowe wyzwania, które musimy odczytywać i podejmować, tak, jak św. Jan Chrzciciel. To on jest symbolem przejścia od Starego Testamentu do Nowego, od Prawa Izraela, prawa Dziesięciu Przykazań, do Prawa miłości Boga i bliźniego. - wyjaśniał nam ks. Tadeusz.

2021 Ksiaz Odpust 05

Jedyny głos, któremu św. Jan był wierny, to głos Boga przemawiający w jego sercu, na tyle mocno, że nie miał wątpliwości, co w życiu wybrać. Jeśli przed nami stoją takie wyzwania i zastanawiamy się, jaka będzie przyszłość, to wyznacznikiem nie powinno być to, jak było kiedyś. Musimy być, jako kościół i jako każdy z nas, otwarci na to, jak będzie, i słuchać głosu Boga w swoim sercu. - zakończył ks. Tadeusz.

2021 Ksiaz Odpust 07 2021 Ksiaz Odpust 08

2021 Ksiaz Odpust 09

Uroczystość ta była pierwszym spotkaniem wiernych z naszym Proboszczem po ogłoszeniu przez Biskupa Tadeusza Lityńskiego dekretu przenoszącego ks. Ireneusza z naszej Parafii do innej. Tym bardziej wygłoszone Słowo Boże, kierowane do nas pięknie wpasowało się w tę sytuację. Bądźmy otwarci na głos Boga i zaufajmy Jego decyzjom.

2021 Ksiaz Odpust 10

Nasz Proboszcz ks. Ireneusz na zakończenie dziękował wszystkim, którzy przygotowali uroczystość ku czci św. Jana. Szczególne podziękowania kierował do p. Katarzyny Jastrzębskiej, za odświętny wystrój świątyni, za śpiew oraz za przygotowanie, jak co roku, buteleczek ze świąconą wodą, które każdy mógł zabrać po zakończeniu uroczystości.

2021 Ksiaz Odpust 12

Na zakończenie odmówiona została litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i ks. Tadeusz udzielił odpustowego błogosławieństwa.

Dziękujemy ks. prof. Tadeuszowi Stanisławskiemu za wygłoszone Słowo Boże, za wyjaśnienie nam tego, że nie powinniśmy zamykać się na zmiany i tak, jak św. Jan być otwarci i kierować się głosem Boga. Dziękujemy naszemu Proboszczowi za odprawienie tej eucharystii w intencji mieszkańców Książa choć to, jak podkreślał, ostatni jego odpust w Książu Śląskim.

Wszystkim dziękujemy za udział w tej uroczystości.