Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Jubileusz 200 lat kościoła św. Marcina w Suchej


Od blisko trzech lat trwały przygotowania do Roku Jubileuszowego 200 lat wybudowania kościoła św. Marcina w Suchej. Postęp prac był widoczy z roku na rok. Zarówno zewnętrzna część budynku kościoła, jak i teren przyległy do niego został odremontowany. Na przykościelnym placu umiejscowiono pamiątkowy kamień w 2018 roku w 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ostatnim czasie remontowano wnętrze kościoła przywracając mu dawny wystrój i wygląd.

2021 Sucha Jubileusz 01

Tak mieszkańcy Suchej wraz z naszym Proboszczem ks. Ireneuszem Mastejem przygotowywali się do tego wielkiego święta kościoła św. Marcina, ale i całej miejscowości. Przyszedł więc czas na rozpoczęcie roku jubileuszowego. W sobotę 26 czerwca o 12:00 zabrzmiała Bogurodzica i tym akcentem rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystię w kościele św. Marcina w Suchej.

2021 Sucha Jubileusz 02

Ta świątynia jest naszą siłą i siłą tego jubileuszu. 200 lat temu niemieccy mieszkańcy malutkiego Zauche zamarzyli o swoim kościółku. Warto mieć marzenia, jak mawia Papież Franciszek, i to marzenie mieszkańców dawnej Suchej spełniło się w przeciągu jednego roku. Po 100 latach bardzo hucznie świętowano jego 100 lecie. 100 lat temu do wioski doprowadzono prąd i wybudowano kamienną drogę. Minął kolejny wiek. Kiedyś niemiecka Zauche, później polska Sucha, a od 6 lat Zielona Góra. Świętujemy 200-lecie wybudowania kościoła. Serdecznie witam Biskupa Tadeusz Lityńskiego. Jest to dla nas wielki zaszczyt, ale z drugiej strony nie wyobrażaliśmy sobie, aby ks. Biskupa, naszego Parafianina, nie było dziś razem z nami. Bardzo proszę o pobłogosławienie wnętrza tej wyremontowanej świątyni oraz odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich mieszkańców Suchej. - rozpoczynał ks. Ireneusz.

2021 Sucha Jubileusz 07

Witam serdecznie wszystkich księży, różnych godności i urzędów, związanych z naszą parafią, a szczególnie z tym kościołem. Chciałbym bardzo pięknie powitać p. Piotra Barczaka przewodniczącego Rady Miasta Zielona Góra, witam wszystkich mieszkańców Suchej i parafian z innych kościołów, witam serdecznie wszystkich gości i zapraszam Was do wspólnej modlitwy. - powitał wszystkich ks. Ireneusz.

2021 Sucha Jubileusz 03 2021 Sucha Jubileusz 08

2021 Sucha Jubileusz 05

W kościele św. Marcina zaszły wielkie zmiany. Odrestaurowano całe wnętrze świątyni. Przywrócono dawny wygląd ołtarzowi. Wyremontowano empory i umiejscowiono na nich dodatkowe ławki dla wiernych dzięki temu zwiększając możliwość udziału w nabożeństwach. W kościele wymieniono instalację elektryczną, która była w tragicznym stanie. Prace jeszcze są prowadzone, ale już dziś widać zupełnie nowe oblicze tej świątyni.

2021 Sucha Jubileusz 14 2021 Sucha Jubileusz 15

2021 Sucha Jubileusz 16

Słowo Boże do wiernych skierował Biskup Tadeusz Lityński, który podkreślał znaczenie obiektów sakralnych w życiu społeczności lokalnej, zwłaszcza chrześcijan.

Po to chrześcijanie wznosili i wznoszą obiekty sakralne, aby przypomnieć, że Bóg nie tylko mieszka w ograniczonej kościelnymi murami przestrzeniach, ale że dzięki temu wchodzi On między nas, w nasze życie, dając nam z tego miejsca bogactwo Jego słowa, bogactwo Ducha Świętego, bogactwo Eucharystii. Nawiedza On realną rzeczywistość naszego życia, naszej pracy. - mówił biskup Tadeusz.

Ważnym wymiarem liturgii eucharystycznej jest Słowo Boga. W świątyni mamy usłyszeć, co nam mówi, aby to słowo poszło do naszych domów. Słowo Boże to nie tylko mądrość, ale to doświadczenie siły i jedności, i przekształcania nas, ale i także wzajemnych relacji. - wyjaśniał biskup Tadeusz.

Życzę, aby ta świątynia, do której często przychodzimy, była miejsce uspokojenia naszych serc, byśmy wychodzili stąd pełni pokoju i dobroci. Niech nas to święte miejsce przemieni w ludzi zdolnych i przebaczać i kochać. - zakończył biskup Tadeusz.

2021 Sucha Jubileusz 28

2021 Sucha Jubileusz 29

W trakcie sprawowanej liturgii poświęcono pamiątkową tablicę umiejscowioną w przedsionku kościoła uświetniającą Jubileusz 200-lecia wybudowania kościoła w Suchej.

2021 Sucha Jubileusz 31 2021 Sucha Jubileusz 32

2021 Sucha Jubileusz 33

Po zakończeniu sprawowanej liturgii nasz Proboszcz ks. Ireneusz podziękował wszystkim za przygotowania do tego roku jubileuszowego, za wszelkie prace wykonywane na rzecz tej świątyni w ostatnim okresie i w przededniu uroczystości. Dziękował również Biskupowi Tadeuszowi Lityńskiemu, przybyłym księżom, zaproszony gościom i wyszytkim uczestnikom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu tego roku.

2021 Sucha Jubileusz 34 2021 Sucha Jubileusz 35

Dla mieszkańców Suchej ta uroczystość była nie tylko uroczystością jubileuszową, ale również i uroczystością pożegnalną. Decyzją Biskupa Tadeusz Lityńskiego kościół w Suchej wraz z wiernymi tej miejscowości został w tym dniu przyłączony do Parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Drzonkowie, której Proboszczem jest ks. Rafał Szwaja. Był to więc też dzień rozstania z Parafią Ługi.

2021 Sucha Jubileusz 38

Po zakończeniu nabożeństwa zaplanowano szereg imprez towarzyszących. Jednym z ważniejszych było wspólne sadzenie dwóch okazałych drzew jubileuszowych na przykościelnym placu. Wśród zaproszonych gości każdy mógł dołożyć swoją cząstką sadząc, zasypując, udeptując i podlewając dwa piękne drzewa.

2021 Sucha Jubileusz 42

2021 Sucha Jubileusz 44 2021 Sucha Jubileusz 45

2021 Sucha Jubileusz 46 2021 Sucha Jubileusz 47

2021 Sucha Jubileusz 48

2021 Sucha Jubileusz 49

Następnie zaproszono wszystkich na plac festynowy przy remizie, gdzie zaplanowano dalsze świętowanie na Jubileuszowym Pikniku Rodzinnym przygotowanym przez mieszkańców Suchej.

2021 Sucha Jubileusz 51 2021 Sucha Jubileusz 54

2021 Sucha Jubileusz 53 2021 Sucha Jubileusz 55

2021 Sucha Jubileusz 61 2021 Sucha Jubileusz 62

2021 Sucha Jubileusz 59

Wszystkiego doglądał nasz Proboszcz, aby nikomu nic nie zabrakło, aby każdy był syty, zarówno duchowo, jak i fizycznie. To jemu należą się podziękowania za wielką determinację w dążeniu do godnego uświetnienia 200-lecia tego małego kościółka w Suchej. To On przed trzema laty zastanawiał się i planował remonty tej świątyni, szukał każdego grosza, aby móc zrealizować to marzenie. To On w przededniu jubileuszu ciężko pracował razem z mieszkańcami Suchej w bezpośrednich przygotowaniach uroczystości. Bez Niego ten jubileusz nie byłby takim świętem. Dziękujemy ks. Ireneuszu za wszystko.

2021 Sucha Jubileusz 58

Dziękujemy mieszkańcom Suchej za przygotowanie tej uroczystości i imprez towarzyszących, za pyszne jedzenie, smaczne placki i wspaniałą atmosferę tego święta. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Stowarzyszenia Dobry Start i radnego Wiesława Kuchty za wsparcie i pomoc przy realizacji tego wydarzenia.

Wszystkim dziękujemy za udział w tej uroczystości.