Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

To wielki dar i szczęście móc było spotkać i żyć pośród Was


Nie, jeszcze się nie żegnamy. Choć była to pewnie jedna z ostatnich wspólnych imprez z naszym Proboszczem ks. Ireneuszem Mastejem. W sobotni wieczór spotkaliśmy się, aby wspólnie modlić się w intencji ks. Ireneusza, a głównym powodem było odznaczenie Go tytułem Kanonika.

Kanonik 01

Z inicjatywy Stowarzyszenia Nasze Zatonie oraz działających przy Kościele Matki Bożej Częstochowskiej Róż Różańcowych odprawiono uroczystą Mszę Świętą koncelebrowaną z udziałem naszego Proboszcza ks. kanonika Ireneusza Masteja oraz ks. prof. Tadeusza Stanisławskiego.

Nie są to jeszcze pożegnania - mówił ks. Ireneusz, który od 2 sierpnia zostanie przeniesiony do Parafii Trójcy Świętej w Gorzowie Wielkopolskim. - Na wspólne podziękowania i powiedzenie sobie do zobaczenia przyjdzie jeszcze czas. Dziś dziękujemy za odznaczenie tytułem kanonika mojej osoby, choć do końca nie wiem, jakie przysługują mi z tego tytułu przywileje. - żartował ks. Ireneusz.

Kanonik 02

Eucharystia miała podniosły charakter. Uczestniczyło w niej bardzo dużo wiernych z Barcikowic, Zatonia i Marzęcina, a także spoza naszej parafii. Jedni ze smutkiem w oczach, inni z wielkim szacunkiem i uznaniem, a jeszcze inni z radością spoglądali na tę dwójkę kapłanów, którzy w przeciągu kilku lat zjednali sobie wszystkich mieszkańców naszej parafii.

Choć to jeszcze nie ten czas, choć to jeszcze nie ta chwila, chciałbym podziękować Opatrzności Bożej za te piękne 7 lat. Mam tę świadomość, że było to 7 tłustych lat w trakcie których udało się wiele zrobić, dzięki Panu Bogu i dzięki Wam. Mam nadzieję, że kolejne 7 lat nie będą to lata chude. - mówił ks. Ireneusz.

Choć odchodzę, zostawiam tu cząstkę siebie. Zawsze będę Was miał w swojej pamięci, modlitwie i sercu. I ... choć odchodzę na pewno tu wrócę. Tu jest moje miejsce i tu chciałbym pozostać na stałe. Tak to zapisałem w swoim ... testamencie. - drżącym głosem mówił dalej nasz Proboszcz.

Ja to mam szczęście, że w tym momencie, w Zatoniu przyszło mi żyć. To wielki zaszczyt i wielki dar móc było spotkać i żyć pośród Was. - zakończył ks. Ireneusz. Wtedy w całym kościele rozległy się brawa. 

Uroczysta Eucharystia dobiegła końca, ale nie był to koniec spotkania z naszym Proboszczem i wspólnego świętowania Jego odznaczenia oraz ubiegłotygodniowych imienin. Wszyscy zostali zaproszeni na plac festynowy, gdzie przygotowano wspólną biesiadę.

Kanonik 03

Podziękowania i gratulacje złożyli w imieniu mieszkańców Jarosław Skorulski, Aldona Karwacka oraz Wanda Rosa. Wspólnie zaśpiewaliśmy naszemu Pasterzowi gromkie Sto lat!!!.

Kanonik 04

Następnie wspólnie pośpiewaliśmy, kosztując wspaniałych wypieków, pysznych pierożków, mięsiwa z grila p. Józefa Załuckiego oraz rozgrzewającego grzańca naszego sołtysa Krzysztofa Sadeckiego.

Kanonik 05 Kanonik 06

W trakcie trwały wspólne rozmowy na temat tego co było, co jest i co będzie. Wspaniałą wiadomość przekazał nam Proboszcz, który był na spotkaniu z Prezydentem Januszem Kubickim. Wolą miasta Zielona Góra jest chęć dokończenia odrestaurowania zatońskich organów S. G. Meinerta tak, aby zabrzmiały one w przyszłym roku na zakończenie Winobrania.

Kanonik 07 Kanonik 08

Spotkanie nasze trwało do późnych godzin nocnych. Chyba wszyscy są już spragnieni wspólnych spotkań, zabaw i integracji.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Nasze Zatonie, matkom z Róż Różańcowych oraz wszystkim mieszkańcom za wspólną modlitwę, miłą atmosferę i dobrą zabawę, a naszemu Proboszczowi życzymy opieki naszej zatońskiej Matki Bożej Częstochowskiej. Choć teraz będzie chroniła Go cała Trójca Święta to Matka Boża z Zatonia na pewno o Nim i o tym, co zrobił podczas tych 7 lat dla kościoła i wiernych, nie zapomni. Dziękujemy.