Free Joomla Templates by iPage Hosting
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Bóg wchodząc w naszą biedę wskazuje na miłość


W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie.
Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz.

Minął okres Adwentu, minął czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela świata. W sobotni wieczór wierni z Barcikowic, Marzęcina oraz z Zatonia oraz goście przebywający na terenie parafii przybyli na Pasterkę do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie w panującym półmroku można było ujrzeć malutki żłóbek, a w nim oczekujących na przyjście na świat dzieciątka.

 

Pasterka 2022 16

Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta.
Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem,
ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.

Rozpoczynając uroczystość Wigilii Bożego Narodzenia nasz Proboszcz ks. Andrzej Woch serdecznie powitał wszystkich przybyłych wskazując na istotę świąta Bożego Narodzenia.

Pasterka 2022 02

Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego
Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W Słowie Bożym kierowanym do nas ks. Andrzej przekazał nam dwa istotne znaczenia przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Przytaczając publikowane tytuły artykułów ze stron internetowych można było mieć wrażenie, że każdego z nas coś przytłacza i obciąża. I właśnie Chrystus przychodzi do nas na świat do takich, jakimi jesteśmy.

- Do zmęczonych, zawiedzionych, rozgoryczonych, zdradzonych i zdradzających, zbuntowanych, poirytowanych tradycją za którą nic albo niewiele stoi, do obrażonych, skłóconych, załamanych... Narodzenie Chrystusa jest dla każdego. Chrystus stając się biednym wchodzi w każdą naszą ludzką biedę. Takie jest jego pragnienie. Chrystus wchodzi w naszą biedę, bez względu jakiekolwiek miałaby imię. - mówił ks. Andrzej

 Pasterka 2022 05 Pasterka 2022 06

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą.
Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli.
Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu:
dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan.

- Prawda o tym, co w życiu jest najważniejsze, bije ze żłóbka, przy których się właśnie dziś gromadzimy. Może i żłóbek jest ubogi, mizerny, cichy, ale tętni on bogactwem miłości i to jest w nim widoczne. Żłóbek to jest odpowiedź na podstawowe pragnienie człowieka. - tłumaczył nasz proboszcz.

- Dziś patrzymy na stajenkę, na nowonarodzonego Jezusa, dużo tam brakowało. Wszystkiego tam brakowało, ale nie zabrakło tam miłości. Takiej refleksji nie możemy w sobie zabić myśląc o Bożym Narodzeniu. - powiedział ks. Andrzej.

 Pasterka 2022 04

A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie.
I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:
Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.

Pięknie udekorowany kościół na tę uroczystość podkreślał wagę tego święta. Przybrane i oświetlone choinki, przygotowany żłóbek pod ołtarzem, lektorzy p. Marek i p. Tomek, dziewczęta czytające modlitwę wiernych i służba liturgiczna, wspólny śpiew intonowany przez p. Natalię - to wszystko sprawiało wyjątkowy nastrój, jaki panował w kościele.

Pasterka 2022 07

Pasterka 2022 08 Pasterka 2022 09

 Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili nawzajem do siebie:
«Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił».
Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie.

Pasterka 2022 15

Eucharystia odprawiona została w intencji parafian, za których modlił się nasz Proboszcz ks. Andrzej Woch.

Pasterka 2022 11

I właśnie na zakończenie kierował do nas wszystkich szczególne podziękowania za przygotowanie kościoła na tę uroczystość, za piękne jego przystrojenie, za przygotowanie żłóbka, za posprzątanie wspólnego Domu Bożego, ale przede wszystkim za to, że przyszliśmy pomimo chłodu, ciemności i deszczu, by wspólnie powitać nowonarodzone dziecię, Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata.

Pasterka 2022 13

Życzę Wam z całego serca abyście odczuwali zawsze obecność Pana Jezusa w tych naszych radościach, ale również i w tych naszych biedach, życzę Wam prawdziwej miłości płynącej ze żłóbka - złożył życzenia wszystkim nasz Proboszcz.

Wszystkim przygotowującym i uczestniczącym w tej wyjątkowej Mszy Świętej dziękujemy.

Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu.
A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali.
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu.
A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane.